בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

אליהו מאת מנדלסון

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

אליהו מאת מנדלסון

אליהו מאת מנדלסון
בסדרה הווקאלית של האופרה הישראלית
והתזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור
סולנים מהארץ ומחו"ל עם המקהלה הפילהרמונית של תל אביב 
בניצוחו של ליאון בוטשטיין
2 ביוני בבית האופרה בתל אביב, 3 ביוני בירושלים

אליהו, יצירתו המונומנטאלית של פליקס מנדלסון, תבוצע במסגרת הסדרה הווקאלית של האופרה הישראלית והתזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור. סולנים מהארץ ומחו"ל יצטרפו לתזמורת ולמקהלה הפילהרמונית תל-אביב תחת שרביטו של ליאון בוטשטיין, המנהל המוסיקלי של התזמורת, לביצוע היצירה הווקאלית החשובה הזו.
הקונצרטים יתקיימו ב-2 ביוני בבית האופרה המשכן לאמנויות הבמה בתל-אביב וב-3 ביוני באולם הקונצרטים ע"ש הנרי קראון בירושלים.


פליקס מנדלסון (1809 – 1847) קיבל שנתיים לפני מותו הזמנה מיוחדת מאנגליה בה  התבקש לנצח על סדרת קונצרטים בפסטיבל באנגליה וכי ילחין אורטוריה חדשה או מוסיקה אחרת לאירוע. מנדלסון סירב לבקשה הראשונה והוסיף: "לפני זמן מה התחלתי בכתיבת אורטוריה ואני מקווה שאוכל להשמיעה לראשונה במסגרת הפסטיבל." הוא החל באיסוף החומר לאורטוריה אליהו כבר שנים אחדות קודם לכן אולם בשל עיסוקיו הרבים (ניצוח, הקמת הקונסרבטוריון בלייפציג, עבודת הלחנה ונסיעות), לא השלימה. ההזמנה מאנגליה שימשה דחף להתפנות מעבודות אחרות ולהשלים את אליהו. בחודש מאי 1846 הושלמו החלק הראשון ומקצת מהחלק השני ונשלחו לאנגליה. מנדלסון עצמו ניצח על הופעת הבכורה של אליהו ב-26 באוגוסט 1846 בברמינגהם. הוא זכה שם בסערת תשואות מהגדולות שזכה להן בימי חייו: "אף אחת מיצירותיי לא זכתה לביצוע כה נהדר או נתקבלה בהתלהבות כזאת," כתב.

אליהו נביא ישראל דיבר אל מנדלסון בשפה הגרמנית. זו היתה שפת אמו של מנדלסון ובשפה זו למד את התנ"ך וקרא בו. אבל הקהל אשר שמע את אליהו בהשמעת הבכורה של היצירה לא דיבר או הבין גרמנית. ולכן עבור הקהל בברמינגהם בוצעה היצירה בשפה האנגלית. אותו טקסט תנ"כי, אבל בשפה שהיתה זרה כמובן למנדלסון אשר ניצח על היצירה בבכורתה. מאז נוהגים לבצע את היצירה הן באנגלית והן בגרמנית, תלוי במקום הביצוע ובישראל אפילו בוצעה האורטוריה בשפה העברית. בקונצרט הפעם תבוצע היצירה בשפה האנגלית.

האורטוריה אליהו מחולקת לשני חלקים. בראשון מביא אליהו בצורת על ישראל על אשר בגד העם באלוהיו והלך אחר אליל השקר, הבעל. אליהו מקים את בן האלמנה מבין המתים ומזמין את נביאי הבעל למבחן שבו יקבע מי האל האמיתי. לאחר שאלוהי ישראל מתגלה כאל היחיד, מוציא אליהו את נביאי הבעל להורג. בחלק השני מנסים אויביו להשמידו. הוא נרדף במצוותה של איזבל אך האלוהים מגונן עליו ולבסוף מעלה אותו ברכב אש השמיימה.

בקונצרט יופיע זמר הבריטון הפולני הנודע מרסין ברוניקובסקי שישיר את תפקיד אליהו. ברוניקובסקי הוא אחד מזמרי הבריטון המובילים בעולם כיום עם קריירה אופראית וקונצרטית נרחבת במסגרתה הוא מופיע עם מיטב התזמורות ובתי האופרה המובילים בעולם. לצידו יופיעו שבעה סולנים ישראלים ובהם הזמרים המובילים של האופרה הישראלית – זמרת הסופרן הילה בג'יו (התפקיד הראשי בשועלה הערמומית הקטנה מאת ינאצ'ק), זמרת המצו סופרן שירה רז (מרתה במפיסטופלה מאת בויטו) וזמר הטנור פליקס ליבשיץ (מורה בית הספר בשועלה הערמומית הקטנה). לצידם ישירו גם רינת גולדמן (סופרן), איילה צימבלר (מצו סופרן), נמרוד גרינבוים (טנור) וגבריאל לובנהיים (בס- בריטון).

עבור לתוכן העמוד