בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

עונת 2009/10 באופרה הישראלית - חגיגות ה-25 שנים לאופרה הישראלית

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

עונת 2009/10 באופרה הישראלית - חגיגות ה-25 שנים לאופרה הישראלית

עונת 2009/10 באופרה הישראלית בסימן
 חגיגות ה-25 שנים לאופרה הישראלית
עונה פסטיבלית וחגיגית
:

"נבוקו" מאת ורדי במצדה, ג'סי נורמן בקונצרט
 חד-פעמי
בכורה עולמית ל "הילד חולם" על פי חנוך לוין מאת גיל שוחט
"היהודיה" עם הטנור ניל שיקוף בניצוחו של דניאל אורן,"הספר מסוויליה", "פאוסט", לראשונה בישראל האופרה "אירוסין במנזר" בסיור של בית האופרה ע"ש סטניסלבסקי ממוסקבה
המחזמר האופראי "סיפור הפרברים" בביצוע זמרי הווסט אנד וברודוויי
הפקה חדשה של "פיק דאם" בבימויו של הבמאי הפולני החשוב מריוש טרלינסקי


בעונה הבאה חוגגת האופרה הישראלית 25 שנים להיווסדה, תקופה במהלכה צברה האופרה הישגים רבים גם בקנה מידה בינלאומי. יוצרים חשובים מישראל והעולם עבדו ועובדים על ההפקות המגוונות, דור שלם של זמרי אופרה ישראלים גדל על ברכי האופרה וחלקם אף פרצו לעולם האופרה הבינלאומי, מלחינים ישראלים מצאו בית ליצירתם בתחום האופראי וקהל רב הגודש את האולמות מוכיח שוב ושוב את חשיבותה של האופרה בנוף התרבות בישראל.

בעונה זו תציע האופרה רפרטואר הכולל הפקות חדשות לצד אירועים מיוחדים ויוצאי דופן: אירוע אופראי באתר ההיסטורי מצדה ובמרכזו האופרה "נבוקו", ביקור של זמרת הסופרן האגדית ג'סי נורמן, בכורה עולמית לאופרה "הילד חולם" של חנוך לוין למוסיקה של גיל שוחט, העלאה ראשונה בישראל של האופרה "אירוסין במנזר" עם בית חשוב ממוסקבה, הופעה של זמר הטנור האמריקאי המהולל ניל שיקוף באופרה "היהודיה"-אופרה קלאסית אך אקטואלית העוסקת במאבק המתמיד של העם היהודי באנטישמיות הגואה מסביבו- בניצוחו של דניאל אורן, הפקות חדשות של להיטי אופרה כמו "הספר מסוויליה" ו"פאוסט", יצירת המופת הרוסית "פיק דאם" על פי פושקין ובבימויו של הבמאי הפולני החשוב מריוש טרלינסקי.

 השנה יועלה באופרה המחזמר האופראי הגדול מכולם – "סיפור הפרברים" מאת לאונרד ברנשטיין בביצוע סולנים ורקדנים בינלאומיים מברודוויי והווסט אנד.

חנה מוניץ מנכ"ל האופרה הישראלית: "העונה ה-25 לאופרה הישראלית מדגישה את כברת הדרך שעשתה האופרה ועשה קהלה ב-25 השנים האחרונות. עונה שמכילה הפקות ידועות ואהובות כמו "הספר מסוויליה", "פאוסט" ו"נבוקו" לצד הפקות מאתגרות כ"פיק דאם" ו"היהודיה" והפקות שטרם נראו בארץ כמו "אירוסין במנזר" כשגולת הכותרת היא הפקה ישראלית מקורית חדשה של "הילד חולם" על פי המחזה חנוך לוין וגיל שוחט."

דוד שטרן המנהל המוסיקלי של האופרה הישראלית: " אני מצפה בכיליון עיניים לתכנית של העונה הבאה. הרפרטואר המגוון מבטיח לקהל כולו סיפוק ואתגר בו זמנית. אני גאה במיוחד להיות חלק מתהליך יצירה של אופרה ישראלית חדשה ולתת ביטוי ליצירתו הייחודית של חנוך לוין על במת האופרה. הפקת "נבוקו" במצדה צפויה להיות מרהיבה, השילוב של הפקה כמו "היהודיה" המבוצעת לעיתים רחוקות, לצד יצירותיהם הנצחיות והמוכרות של רוסיני וצ'ייקובסקי יוצר איזון מרתק. לגבי "סיפור הפרברים", זוהי יצירה שאני מוקיר באופן אישי ואני לעולם לא מתעייף מלהקשיב לה."

בעונה זו יועלו 7 הפקות אופראיות והפקה אחת מעולם המחזמר.


להלן תכנית העונה על פי סדר תאריכי ההפקות

"סיפור הפרברים" – ספטמבר 2009
העונה תפתח חגיגית במחזמר האופראי הגדול מכולם: "סיפור הפרברים" מאת לאונרד ברנשטיין בניצוחו של דונלד צ'אן ובבימויו של ג'וי מקינלי. הפקה זו תגיע לישראל במסגרת סיור בינלאומי לרגל 50 שנה להצגת הבכורה של ההפקה המקורית וישתתפו בה כוכבי מחזות זמר מהווסט אנד בלונדון וברודוויי בניו יורק. המחזמר הוא גירסה מודרנית של לאונרד ברנשטיין לסיפורם של רומיאו ויוליה המיתולוגיים. העלילה מתרחשת בניו יורק וגיבוריה הם טוני ומריה הכואבים את אהבתם הבלתי אפשרית בעולם הסובל מגזענות ומפחד מתמיד מהאחר ומהשונה. הזדמנות לקהל הישראלי להקשיב שוב לשירים אהובים באחת מיצירות המופת המוסיקליות של המאה ה-20.

בכורה עולמית: "הילד חולם" – ינואר 2010
אירוע מרכזי בעונה זו הוא הבכורה העולמית לאופרה "הילד חולם" מאת חנוך לוין למוסיקה של גיל שוחט, בבימויו של עמרי ניצן ובניצוחו של דוד שטרן – מנהלה המוסיקלי של האופרה הישראלית. בכורה זו היא אירוע חשוב ורב משמעות בחיי התרבות והאופרה בישראל, המעשיר את הרפרטואר האופראי הישראלי. האופרה המבוססת על אחד המחזות הישראלים החשובים בכל הזמנים מתארת מסע של בריחה לעבר הלא נודע, עליה לארץ רחוקה כדי לברוח מעבר מאיים ולמצוא עתיד מנחם כשמוות וייאוש מתערבבים עם תקווה לעתיד טוב יותר.

בהמשך העונה תועלינה הפקות חדשות של אופרות מהחשובות ברפרטואר האופראי העולמי:

"פאוסט" – פברואר 2010
"פאוסט" מאת שרל גונו בניצוחו של עומר מ. ולבר ובבימויו של פול אמיל פורני.הגרסה הצרפתית לסיפורו של ד"ר פאוסט הזקן המוכר את נשמתו לשטן ובתמורה הופך לעלם צעיר המחזר בהתלהבות אחר מרגריט. מאבק איתנים בין הטוב לרע הבוחן את נפשו של האדם ואת המחיר שאנו מוכנים לשלם על מנת להילחם בחוקי הטבע. הפקה קלאסית עם פאטה בורצ'ולדזה בתפקיד השטן וכן נעמי נדלמן בתפקיד מרגריט וסקוט פייפר בתפקיד פאוסט.

"הספר מסוויליה" – מרס 2010
"הספר מסוויליה" מאת ג'ואקינו רוסיני בניצוחו של: ג'ורג' פהליבניאן ובבימויה של  מרים קלמנט. האופרה הקומית של רוסיני על פיגרו, הספר הכל יכול מסוויליה, העוזר לרוזן אלמוויווה לחטוף את רוזינה המוחזקת כאסירה בביתו של ד"ר ברטולו. עם זמרת הסופרן הישראלית הבינלאומית חן רייס בתפקיד רוזינה, זמר הבריטון הצרפתי  אוליבייה גרנד בתפקיד פיגרו והטנור האמריקאי חויאר אבראו.

"היהודיה" – אפריל 2010
"היהודיה" מאת ז'אק הלוי בניצוחו של דניאל אורן ובימויו של דייויד פאונטני. באופרה זו על האנטישמיות הגואה בגרמניה של ימי הביניים יככב הטנור הבינלאומי הנודע ניל שיקוף בתפקידו של הצורף היהודי אלעזר המנסה לחגוג בהיחבא את ליל הסדר עם בתו היחידה רחל. כן משתתף זמר הבס האיטלקי רוברטו סקנדיוצי.


"אירוסין במנזר" – מאי 2010
"אירוסין במנזר" מאת סרגיי פרוקופייב בניצוחו של וולף גורליק ובבימוים של אלכסנדר טיטל ולודמילה נלטובה . ביקור ראשון בישראל של בית האופרה היוקרתי על שם סטניסלבסקי ממוסקבה עם אחת מהפקות הדגל שלו ומהאופרות החשובות שנכתבו במאה ה-20. עלילה סבוכה של חילופי זהויות בה בסופו של דבר האוהבים הצעירים מצליחים להערים על המבוגרים המנסים לתכנן את חייהם ונישאים זה לזו בחגיגה רבת הוד ופאר.

"נבוקו " במצדה – יוני 2010
“נבוקו" במצדה, מאת ג'וזפה ורדי בניצוחו של דניאל אורן ובבימויו של מסימו גספרון.
האופרה הישראלית תציין חצי יובל להקמתה באירוע מיוחד במינו הקושר את אמנות האופרה עם ההיסטוריה היהודית והסמל המובהק שלה: אתר מצדה. בסוף שבוע אחד יוצא דופן בחודש יוני תועלה הפקת ענק של "נבוקו" מאת ורדי בניצוחו של המנצח הישראלי הבינלאומי דניאל אורן- למרגלות הר המצדה. על הרקע המיוחד הזה ישירו הגולים היהודים בבבל על כיסופיהם לארץ ישראל. מיטב הסולנים הבינלאומיים ישתתפו בהפקה נדירה זו ובהם: פאטה בורצ'ולדזה ודימיטרה תאודיסיו. בסוף שבוע זה תתקיים פעילות מדברית ענפה במסגרתה יתקיים קונצרט חגיגי עם הזמרת הסופרן הדגולה ג'סי נורמן, קונצרטי זריחה ופעיליות חוויתיות רבות.  הפקה זו היא חלק מיוזמה משותפת של האופרה הישראלית ביחד עם המועצה האזורית תמר וארגון בתי המלון של ים המלח במטרה להגביר את תיירות התרבות בארץ ולהביא ארצה קבוצות של אוהבי אופרה מהעולם כולו. 

"פיק דאם" – יוני - יולי 2010
העונה תסתיים בהפקה חדשה של האופרה "פיק דאם" מאת פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי בבימויו של הבמאי הפולני החשוב מריוש טרלינסקי (שביים באופרה הישראלית את  "מאדאם בטרפליי" שפתחה את העונה הפולנית בישראל וזכתה לשבחים רבים) ובניצוחו של עומר מ. ולבר. האופרה מבוססת על יצירתו של פושקין- גדול משוררי רוסיה. זהו סיפור אהבה בלתי אפשרי של הרמן המהמר הכפייתי מנסה לגלות את סודם של שלושת הקלפים ולזכות באהבתה של ליזה האוהבת אותו אך העתידה להינשא לגבר שהיא אינה אוהבת.

לפרטים נוספים


 

עבור לתוכן העמוד