בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

טוסקה מאת פוצ'יני בניצוחו של דניאל אורן

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

טוסקה מאת פוצ'יני בניצוחו של דניאל אורן

 טוסקה -  ההפקה הבלתי נשכחת בעיצוב קולנועי חוזרת לאופרה הישראלית
עם המנצח דניאל אורן והוגו דה אנה מגדולי במאי האופרה בעולם
הצגה ראשונה ב-21 באפרילתשע שנים מאז נוצרה במיוחד לאופרה הישראלית חוזרת האופרה "טוסקה" מאת ג'קומו פוצ'יני בהפקה הבימתית קולנועית הבלתי נשכחת, בניצוחו של דניאל אורן ובעיצוב ובימוי של הוגו דה אנה- מגדולי במאי האופרה בעולם כיום.
 בהפקה ישתתפו זמרת הסופרן הסינית הוי הה, זמרת הסופרן האמריקאית מישל קריידר, הטנור האיטלקי פיירו ג'וליאצ'י והבריטון האיטלקי אלברטו מסטרומרינו.
ההצגה הראשונה ב-21 באפריל 2009 בבית האופרה. האופרה תבוצע בשפה האיטלקית עם כיתוביות בשפה העברית ובשפה האנגלית.


הפקה הזו של טוסקה נוצרה על ידי הוגו דה אנה מבמאי האופרה החשובים בעולם כיום. דה אנה, ילדי ארגנטינה, התחיל את דרכו כמעצב אופרה ועם השנים הפך להיות הבמאי של ההפקות אותן הוא מעצב. הוא מביים ומעצב כיום בכל בתי האופרה החשובים בעולם כגון ה"לה סקאלה" במילנו, ה"קובנט גרדן" בלונדון, פסטיבל ורונה ורבים אחרים.
את ההפקה ביסס דה אנה על צילומי קולנוע שערך בעצמו באתרים הספציפיים בהם מתרחשת עלילת האופרה ברומא. צילומי הקולנוע משתלבים באופן מרשים בהפקה והקהל הצופה מקבל תחושה שהוא נמצא ברומא בכנסיית סט. אנדראה (מערכה ראשונה), ארמון פרנזה (מערכה שנייה) ומבצר סט. אנג'לו (מערכה שלישית). דה אנה מסביר את בחירתו בצילומי הקולנוע: "בכל ההפקות שאני מביים התפאורה היא חלק מרכזי בעלילה. יש לה משמעות דרמטית ולא רק עיטורית. לעתים לתפאורה יש משמעות סימבולית ולעתים היא יכולה להביע את רחשי ליבן של הדמויות. בהפקה זו הסרט חשוב הרבה מעבר לעובדה שהוא מראה לצופים את המקומות הספציפיים בהם מתרחשת העלילה. הוא מהווה ביטוי דרמטי של האופרה. "טוסקה" היא אופרה המתרחשת ברומא, עיר המורכבת משלל אלמנטים סגנוניים ואחרים. במקרה של "טוסקה" ורומא הקולנוע הוא הדבר הנכון ביותר להמחשת המורכבות והייחודיות של הדמויות ושל הסיפור שבייסודו הוא סיפור מתח מעט שבלוני אבל סיפור שיש בו הרבה מעבר לדרמה עצמה".

"טוסקה" מאת ג'קומו פוצ'יני הוצגה לראשונה בשנת 1900 כשהיא מבוססת על המחזה "לה טוסקה" מאת המחזאי הצרפתי סרדו. סיפור העלילה מתרחש בשנת 1800 ברומא ובמרכז העלילה ניסיונותיו החוזרים ונשנים של מפקד המשטרה המושחת, הברון סקרפיה, לבלות ליל אהבים סוער עם זמרת האופרה הנודעת פלוריה טוסקה.
טוסקה אינה נענית לחיזורים של סקרפיה שאינו מוותר. כאשר מריו קוורדוסי, הצייר בעל הנטיות הפוליטיות ואהובה של טוסקה, נעצר, מואשם בבגידה ועומד לעלות לגרדום, סקרפיה מציע לטוסקה להציל את חיי אהובה במחיר לילה אחד במיטתו.
טוסקה נענית להצעה לאחר שסקרפיה מבטיח שהוא ידאג להוצאה להורג עם כדורי סרק כדי שמריו יינצל. לאחר שהוא כותב לטוסקה ולמריו תעודת מעבר המבטיחה את החופש שלהם היא רוצחת את סקרפיה במשרדו. טוסקה ממהרת לבית הסוהר כדי לבשר למריו על ההוצאה המדומה להורג , אך מגלה כעבור זמן קצר כי סקרפיה רימה אותה וכי ההוצאה להורג היתה אמיתית. כאשר שוטריו של סקרפיה מגלים שטוסקה רצחה אותו ורודפים אחריה, היא קופצת אל מותה מגג מבצר סט. אנג'לו

דה אנה מסביר כי טוסקה שונה מכל הנשים האחרות שפוצ'יני יצר. היא אחת הדמויות העשירות ביותר בעולם האופרה והתיאטרון גם יחד. זו אישה שעושה הכל, בראש ובראשונה היא אמנית וככזו היא מרשה לעצמה לעשות הכל. אפילו להרוג. כל אישה נוצרייה מאמינה יודעת שהתאבדות היא חטא בלתי נסלח. טוסקה הקופצת למותה אינה מתאבדת, לפחות לפי תפישת עולמה. היא יודעת שהכל מותר לה וכל מה שהיא רוצה עתה זה לזכות בעימות הישיר עם סקרפיה בפני האל. שניהם שיקרו, שניהם בגדו, שניהם מתים. ועתה כל שנותר הוא להתעמת בעולם אחר מול שופט עליון. זה הסוף האולטימטיבי של מאבק הכוחות בין השניים, מאבק שהוא אינו רק מיני, אלא עמוק הרבה יותר."


 לאחר שנים רבות בהן נעדר מבמת האופרה הישראלית, שב המנצח דניאל אורן כדי לנצח על 11 הופעות של הפקה מיוחדת זו. דניאל אורן המתמחה באופרות האיטלקיות הגדולות, עובד באופן קבוע בבתי האופרה המובילים בעולם כגון האופרה המלכותית "קובנט גרדן" בלונדון, האופרה הלאומית ה"בסטי" בפריס, בתי האופרה המובילים באיטליה כולל הארנה בוורונה ועוד. אורן ניצח באופרה הישראלית לפני 12 שנה על הפקת "לה בוהם" מאת פוצ'יני ועתה הוא חוזר כדי לנצח על אופרה  נוספתשל המלחין האהוב עליו ביותר - ג'קומו פוצ'יני.


הפקה מקבצת יחד על במה אחת זמרים מובילים בעולם האופרה הבינלאומי כיום:זמרת הסופרן הסינית הוי הה, מחשובות בזמרות הסופרן בעולם כיום בביקור ראשון בישראל. הוי הה, מופיעה דרך קבע בתפקידים הראשיים בבתי האופרה החשובים בעולם תגלם את טוסקה. לצידה לסירוגין, תבצע את התפקיד זמרת הסופרן האמריקאית הנודעת מישל קריידר (שביצעה השנה בהצלחה רבה את תפקיד מרגריטה ב"מפיסטופלה" באופרה הישראלית). את תפקיד הצייר מריו קוורדוסי יגלמו לסירוגין שני זמרי טנור איטלקיים, פיירו ג'וליאצ'י המוכר היטב לחובבי האופרה בארץ (קלאף ב"טורנדוט", מנריקו ב"טרובדור", ריקרדו ב"נשף מסכות" וקניו ב"ליצנים" באופרה הישראלית) והטנור הצעיר רובנס פליזרי, שזו הופעתו הראשונה באופרה הישראלית. את תפקיד הברון סקרפיה יגלמו לסירוגין שני זמרי בריטון מובילים מאיטליה, אלברטו מסטרומרינו (יאגו ב"אותלו" וג'ראר ב"אנדראה שנייה" באופרה הישראלית) וסילבנו קרולי בהופעתו הראשונה בארץ. עוד משתתפים בהפקה: זמר הבריטון האיטלקי קרלו סטריולי וזמרי האופרה הישראלית יוסף ארידן, נח בריגר וולדימיר בראון. אל תזמורת האופרה, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, מצטרפות גם מקהלת האופרה הישראלית (בניצוחו של ישי שטקלר) ומקהלת מורן (בניצוחה של נעמי פארן).

לעמוד המופע

עבור לתוכן העמוד