בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

המתיאוס פסיון מאת באך

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

המתיאוס פסיון מאת באך

המתיאוס פסיון מאת באך
בסדרה הווקאלית של האופרה הישראלית
והתזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור
סולנים מהארץ ומחו"ל עם האנסמבל הקולי החדש
בניצוחו של ליאון בוטשטיין
1 באפריל בתיאטרון ירושלים, 2 באפריל בבית האופרה בתל אביב

המתיאוס פסיון, יצירתו המונומנטאלית של יוהאן סבסטיאן באך, תבוצע במסגרת הסדרה הווקאלית של האופרה הישראלית והתזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור. סולנים מהארץ ומחו"ל יצטרפו לתזמורת, לאנסמבל הקולי החדש ומקהלת הקיבוץ הארצי תחת שרביטו של ליאון בוטשטיין, המנהל המוסיקלי של התזמורת, לביצוע היצירה הווקאלית החשובה הזו.
הקונצרטים יתקיימו ב-1 באפריל באולם הקונצרטים ע"ש הנרי קראון בירושלים וב-2 באפריל בבית האופרה המשכן לאמנויות הבמה בתל-אביב.

המתיאוס פסיון היא אחת מהיצירות החשובות ביותר שהלחין באך, ואחת מכמה פסיונים שהוא כתב. הפסיון מתאר את סיפור חייו ובעיקר מותו, צליבתו, וחזרתו לחיים של ישו. המתיאוס פסיון מבוסס על טקסטים מתוך "הבשורה על פי מתי (מתיאוס)" מהברית החדשה כאשר רוב הטקסטים לקוחים ישירות מהברית החדשה וחלקם הינם תוספות של מחבר הליברית פרידריך הנריקי (פיקנדר). המתיאוס פסיון היא יצריה דרמטית ומקיפה המשלבת קטעי מקהלה ואריות בסגנון כמעט אופראי שאינם קשורים ישירות לעלילה מחד, וקטעי רצ'יטטיב רבים המובלים בידי האבנגליסט (המספר) המספרים את העלילה, מאידך.  בחלק הסיפורי של מופיעות שלל דמויות המוכרות מהסיפור עצמו וביניהן כמובן ישו, יהודה איש קריות, פטרוס, פונטיוס פילאטוס ועוד דמויות נוספות. התפקיד המרכזי ביצירה הוא של המספר עצמו המנווט את סיפור העלילה ושר קטעים רבים בסגנן מאוד ייחודי שבאך פיתח בצורה מרשימה ביותר.

הסולנים שישתתפו בקונצרט הקרוב כוללים את זמר הטנור הגרמני אימו שרודר שיבצע את תפקיד המספר (תפקיד אותו הוא מבצע בקביעות באולמות הקונצרטים והפסטיבלים המובילים בעולם), זמר הטנור הגרמני כריסטיאן באומגרטל (מופיע בקביעות בבתי האופרה המובילים בעולם כגון לה סקאלה במילנו, אמסטרדם, פריס, צירך ועוד), זמר הבאס האסטוני אוקו יולר (המבצע מוסיקה מאת באך בקונצרטים בכל רחבי העולם) שישיר את תפקיד ישו, ושתי זמרות ישראליות צעירות – זמרת הסופרן קלייר מגנאג'י שנבחרה זה עתה להיות נציגת ישראל בתחרות הזמרה היוקרתית "זמר העולם" שתתקיים בקרדיף בחודש יוני וזמרת המצו סופרן רחל פרנקל שזכתה לפני מספר חודשים בפרס הראשון בתחרויות האביב. כן ישתתף זמר הבריטון הישראלי גבריאל לובנהיים. אל הזמרים הסולנים והתזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור תצטרפנה שתי מקהלות – האנסמבל הקולי החדש ומקהלת הקיבוץ הארצי, שתיהן בניצוחו של יובל בן עוזר.
 

 

עבור לתוכן העמוד