עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

פעילויות החינוך של האופרה הישראלית

מזה שנים רבות מקיימת האופרה הישראלית שורה של תוכניות חינוך מגוונות בבתי ספר ובמרכזים קהילתיים בכל רחבי הארץ. במרכז התוכנית הממושכת (בין 6 ל-8 מפגשים שנתיים), המתקיימת בבית הספר ובבית האופרה, היכרות חווייתית ובלתי אמצעית עם היבטים שונים, תיאורטיים ומעשיים, של עולם האופרה כשבסיום צופים התלמידים באחת מהפקות האופרה הישראלית. את התוכנית מעביר צוות החינוך של האופרה וכן מרצים ואמני אופרה נוספים. התוכנית מבוצעת בהצלחה רבה בבתי ספר יסודיים, תיכוניים ובחטיבות הביניים בכל רחבי הארץ, בין השאר במעלות, קריית מלאכי, ירוחם, מודיעין, ראש פינה, נתניה, חיפה, פרדס חנה, חולון, קריית אונו, הוד השרון, מגדל העמק, שדרות, רמלה, רחובות, ירושלים, נהריה, באר שבע, כפר סבא, בת ים ועוד.

תוכנית החינוך של האופרה הישראלית היא מודולרית ומותאמת לצרכים האינדיבידואליים של כל אחד מבתי הספר ונבנית בשיתוף עם צוות המורים והמנהלים בבית הספר. על פי רוב הופכים המפגשים לחלק אינטגרלי ממערכת השעות בבית הספר. המפגשים כולם בנויים מראש כמפגשים חווייתיים שהתלמידים אמורים לקחת בהם חלק אקטיבי.כ-200 ילדים ובני נוער מבתי ספר רבים בכל רחבי הארץ, מערד וירוחם ועד למעלות, מגיעים מידי ערב לחזות בהפקות האופרה הישראלית. בשנים האחרונות צפו תלמידים בכל אחת מהפקות העונה של האופרה הישראלית. חלק נרחב מבתי הספר מגיעים אל האופרה הישראלית בתמיכת וביוזמת סל תרבות ארצי, לאחר שהם זוכים להכנה לצפייה באמצעות המורים וערכות החינוך האופראיות הנשלחות אליהם על ידי סל תרבות. בשנים האחרונות צפו בהפקות האופרה הישראלית תלמידים מכרמיאל, יהוד, חיפה, קריית מלאכי, מודיעין, פתח תקוה, לוד, ירושלים, כפר מנחם, גדרה, בת ים, רחובות, רעננה, חולון, קריית אונו, יבנה, באר שבע, טירת הכרמל ועוד. סה"כ צופים כ-10,000 תלמידים מרחבי הארץ בהפקות האופרה הישראלית מיד שנה כחלק מפעילות זו. בשנת 2012 האופרה מקווה שגם תלמידי תל אביב-יפו יוכלו ליהנות מצפיה בהפקות בינלאומיות איכותיות המועלות בבית האופרה במשכן לאומנויות הבמה.

בארץ שבה האופרה היא אמנות צעירה יחסית, אחת המטרות החשובות של האופרה הישראלית, מאז הקמתה, היא לטפח את חובבי האופרה של העתיד ולהפיץ את קסם האופרה בקרב אלפי אנשים, בני כל הגילאים, שאולי לא היו מגיעים לבית האופרה אלמלא כן. האופרה הישראלית יזמה פרוייקטים רבים כדי להוציא את האופרה מחוץ לכותלי ביתה ולהציגה בדרכים שונות בפני קהל רחב ומגוון יותר.

תכניות החינוך

בכל שנה ניתן ליהנות מתכניות חינוך מגוונות ומעניינות לבתי הספר היסודיים, גני הילדים, חטיבות הביניים והתיכונים. המפגשים בנויים כתהליך הכרות מרוכז וחוויתי עם היבטים עיוניים ומעשיים של אמנות האופרה. חשיבות האופי החוויתי והבלתי אמצעי של התוכנית מחייבת עבודה בקבוצות של עד 50 תלמידים. התוכנית הנה מודולרית ונועדה להתאים לצרכים המשתנים של אוכלוסיות שונות, ונבנית בשיתוף פעולה עם המורים עבור שכבת הגיל הנבחרת.

בסיומה של הסדרה צופים התלמידים באחת האופרות מעונת האופרה הישראלית. גם ביום המופע אנו מקפידים על כמות תלמידים מוגבלת שתימצא באולם, מאחר שאנו מאמינים שחלק לא פחות חשוב מהחוויה היא מעורבות התלמידים עם קהל האופרה ובכך התנסותם בחוויית הטקסיות והחגיגיות של הביקור בבית האופרה. 
 
מפגשי אופרה לבתי הספר התיכוניים

משך המפגשים כשעה וחצי והם מיועדים לקבוצות של עד שתי כיתות. ניתן לקיים עד שלושה מפגשים ברצף. קבוצות תלמידים מחויבות במפגש הכנה אחד לפחות לפני צפייה במופע אופרה.
 
אופרה וקולנוע

היכרות ראשונית עם עולם האופרה דרך הפקות קולנוע פופולריות - מסרטים מצוירים, קומדיות רומנטיות ודרמות ועד לסרטי אקשן ומדע בדיוני. המפגש מקנה מושגי יסוד, תוך הפיכת מושג האופרה לנגיש ולא מאיים. 
 
מפגש עם במאי

כיצד מביימים אופרה? כיצד שונה בימוי אופרה מבימוי תיאטרון? כיצד ניתן לביים אופרה בצורות שונות? מפגש בו נוטלים התלמידים חלק פעיל.

מפגש עם זמרים

מפגש בלתי אמצעי עם זמרי אופרה ישראלים צעירים. הזמרים ידגימו שירת אופרה ויספרו על דרכם אל האופרה, הקשיים והחוויות ויענו לשאלות התלמידים.איך בונים דמות אופראית?

סדנה חווייתית בנושא איפור והלבשה. צוות מקצועי מהאופרה ילביש ויאפר זמר/ת אופרה, תוך הסבר על הדרכים להפיכת זמר/ת לדמות אופראית. הצוות אף ידגים שימוש באיפור ותלבושות על הילדים.
 
מפגש עם מנצח 

כניסה קסומה אל עולם של צלילים. היכרות עם מלחינים ועם ביצועים שונים. מהו תפקידו של המנצח? מהי אינטרפרטציה של מנצח וכיצד הוא יכול להשפיע על ביצוע היצירה? (מומלץ לתלמידי מגמות מוסיקה).
 
סיור מאחורי הקלעים


הצצה מרתקת אל ה"עולם האחר" של האופרה. הסיור כולל ביקור באולם, על הבמה, בסדנאות הייצור, מחסן התלבושות, מחלקות האיפור והפיאות ועוד. דרך הסיור מתקבלת התמונה הכוללת להבנת תהליכי היצירה של הפקת אופרה, הכולל מאות משתתפים.
 
מפגש הכנה לצפייה באופרה

מפגש חובה לבאים לצפות באחת מהפקות האופרה. מפגש ההכנה כולל את סיפור העלילה במלואו, את תפיסת הבמאי, מוטיבים מוסיקליים וכל רקע ייחודי אחר על ההפקה.
 
דרישות טכניות לרוב המפגשים:  
DVD ומסך (טלוויזיה או מקרן), פסנתר מכוון במקום.
את כל המפגשים ניתן להזמין דרך סל תרבות ארצי.

מפגשי אופרה לגילאי גן חובה עד כיתה ו'

המפגש מיועד לקבוצה של עד 2 כיתות. אורך כל מפגש 45 דקות. ניתן לקיים עד 3 מפגשים ברצף.

מפגש עם במאי

משחקי תיאטרון הממחישים לילדים כיצד מביימים אופרה. התכנית כוללת שיתוף הילדים והפעלתם. מספר התלמידים במפגש זה מוגבל ל-25.

מפגש עם זמרים

מפגש בלתי אמצעי עם זמרי אופרה ישראלים צעירים שידגימו שירת אופרה בקטעים המותאמים במיוחד עבור הגיל הרך. הזמרים יסבירו על מגוון הקולות באופרה ויענו על שאלות.

אופרה מצוירת

היכרות ראשונית עם עולם האופרה דרך סרטים מצוירים. המפגש מקנה מושגי יסוד, תוך הפיכת מושג האופרה לנגיש ולא מאיים.

מפגש עיצוב
חשיפה חוויתית לתלבושות ואיפור באופרה, המייצגים תקופה\ פולקלור, תיאטרליות ופנטזיה, כולל הדגמת שימוש באיפור ובתלבושות בעזרת הילדים.

דרישות טכניות לרוב המפגשים:
DVD ומסך (טלוויזיה או מקרן), CD, פסנתר מכוון במקום.

המחלקה החינוכית פועלת באופרה הישראלית מזה עשר שנים. במהלך שנים אלה נחשפו אלפי תלמידים מכל רחבי הארץ, בכל הגילאים, למדיום האופרה. המחלקה מקיימת קשר קבוע עם סל תרבות ארצי, אמנות לעם וסל תרבות - עיריית תל-אביב, במטרה לחשוף כמה שיותר תלמידים לעולם האופרה.

פעילות המחלקה כוללת סדרות מפגשים, בהם נפתח צוהר אל עולמה הקסום של האופרה. המפגשים מפריכים דעות קדומות ומאפשרים הצצה אל אחורי הקלעים של התיאטרון הגדול והמרשים במדינה. כמו כן, מקנים המפגשים כלים לניתוח ולהבנת היצירה. תלמידים שעברו מפגשי הכנה גילו להפתעתם שלא כל הזמרות שמנות, שהאופרה יכולה להיות בגובה העיניים, ושהמוסיקה למעשה מוכרת להם היטב מחיי היומיום, מהקולנוע ומהטלוויזיה.  

תוכנית החינוך אינה מוגבלת לצעירים בלבד. האופרה הישראלית מעמיקה בהתמדה את החוויה האופראית הכוללת של הקהל הקבוע באמצעות אירועי "לקראת בכורה" לפני כל הפקה, שבהם מספר צוות היוצרים של ההפקה על עבודתו והזמרים משמיעים קטעים מתוך האופרה. וזה עוד לא הכל. אם כי אין זה אפשרי להזמין אנשים לבית האופרה בחינם, האופרה הישראלית מקרינה את הפקותיה, כאשר מזג האוויר מאפשר זאת, על מסך ענק ברחבת המשכן לאמנויות הבמה וכן בשידור לווייני חי למקומות שונים ברחבי הארץ. אלפי חובבי אופרה להוטים מתכנסים בקביעות בלילות הקיץ לצפות באופרה, ללא תשלום, ומתבשמים מניחוחו של עולם מיוחד זה.

כיום, האופרה הישראלית ופועלה יודעים לאנשים רבים הרבה יותר מאשר המנויים הקבועים ורוכשי הכרטיסים הבודדים. האופרה הישראלית ממשיכה להבטיח שאנשים בכל רחבי הארץ יהיו מודעים לכך שאופרה היא אחת האמנויות המרגשות ביותר עלי אדמות.

לפרטים נוספים: מחלקת החינוך באופרה הישראלית

שרה סטוינוב כהן  
טלפון: 03-6927863
Sarah@israelopera.org.il

 
אמץ בית ספר: הרחבת פעילויות החינוך לילדים ולנוער באזורי הפריפריה ובכל רחבי הארץ.
לתרומות ולפרטים נוספים: לימור שגיא, מנהלת גיוס משאבים
טלפון: 03-6927848 פקס: 03-6954886
Limor@israelopera.org.il

שעת אופרה לילדים

במסגרת שעת אופרה לילדים נחשפים ילדים בגיל צעיר לעולם הקסום של האופרה. מופעי שעת אופרה מותאמים במיוחד לגיל הרך, כוללים קטעי שירה מתוך מיטב האופרות ומביאים בפני הילדים סיפורים מוכרים ואהובים לצד סיפורים מוכרים מעט פחות בעיבוד אופראי, בביצוע זמרי האופרה, והכל בתלבושות, בבימוי מלא ובליווי פסנתר. התוכנית כוללת שיתוף הילדים והפעלתם וכן הנחייה, המובילים להעצמת החוויה.

ניתן להזמין את המופעים לגני הילדים/לבתי הספר או לחילופין להביא את הילדים אל בית האופרה ולהזמין מופע שיתקיים באכסדרת המשכן במועד לפי בחירתכם.
קיבולת האכסדרה עד 200 ילדים+מלווים.

למופעי האופרה לילדים - עונת 2017-18

לפורטל חדר המורים

עבור לתוכן העמוד