האופרה הישראלית תל-אביב-יפו האופרה הישראלית תל-אביב-יפו
בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים
עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד
להזמנת כרטיסים לחצו על התאריך הרצוי
בר ניווט לשוניות
על המופע

מוסיקה: בטהובן , מוצרט , פרגולזי , מרצ'לו , טורלי , ויוולדי , פוס , האובריך .

 

מבחר יצירות מופת מ-50 שנות יצירה של יז'י קיליאן - מבכירי הכוריאוגרפים של ימינו.
דמות יפה | אלים וכלבים | מוות קטן | 6 מחולות

   

לא לעתים קרובות יש לצופה משאלה אחת בלבד אחרי צפייה במופע חדש: לראותו שוב ”. The Telegraph
" יצירות מלאות תשוקה, פיוטיות ולפרקים אלימות וגועשות ." NY Times.
״ אשליית במה מושלמת, תמונות הלוכדות את קו הגבול העדין בין דמיון למציאות .״  Noviny
״האמירה שקיליאן הוא רק כוריאוגרף תהיה כמו לטעון שבטהובן היה רק מוזיקאי או שייקספיר רק סופר. ״ Opera-plus

 

על הכוריאוגרף:

 

"כוריאוגרף, מורה, מוביל" - אלה שלוש המילים המתארות את ייז'י קיליאן ״המאסטר״ שיצירתו השפיעה על יוצרים רבים וחשובים של זמננו.
את לימודיו וראשית צעדיו בבלט עשה קיליאן בפראג ובשנת 1968, כשהטנקים הסובייטים נכנסו לעיר, נמלט ממנה ללונדון. הוא רקד כסולן בבלט שטוטגרט בניהולו של הכוריאוגרף ג'ון קראנקו ושם גם החל ליצור. משנת 1975 עד 2004 שימש כמנהל האמנותי של תיאטרון המחול ההולנדי - NDT והקים את NDT 2, לרקדנים צעירים (1978) וגם את NDT 3, לרקדנים בני 40 ומעלה (1991). בהנהגתו זכתה הלהקה למעמד מוביל וחשוב בזירת המחול העולמית. למעלה מ-100 יצירות יצר קיליאן, מרביתם ל-NDT, המהוות כיום אבני יסוד ברפרטואר של כל להקות המחול הנודעות ברחבי העולם. הוא זוכה מדליית כבוד מנשיא הרפובליקה הצ'כית, שלושה פרסי ניז'ינסקי, תואר אביר לגיון הכבוד הצרפתי, תואר ד"ר כבוד בג'וליארד בניו יורק, חבר מן המניין באקדמיה הצרפתית לאמנויות... עם פרישתו מ-NDT התמקד בהקמת ״עמותת קיליאן״ המפיקה את יצירותיו ברחבי העולם ומתמקדת בהפקת סרטי מחול ייחודיים.
ב-NDT יצר קליאן במה שאפשרה לכוריאוגרפים צעירים כמו מאטס אק, נאצ’ו דואטו, יוהן אינגר, אדוארד קלוג, אוהד נהרין, אלכסנדר אקמן, פול לייטפוט וסול ליאון ועוד, ליצור ולהתפתח לאמנים המובילים את עולם המחול העכשווי.

 

 

 

על היצירות:

 

ארבע הכוריאוגרפיות בתכנית נוצרו בשנים 1987-2008 וערב זה מאפשר בפעם הראשונה לצפות ביצירות המתעדות שלבים שונים של היצירה המגוונת והחלוצית של קיליאן:

 

“בלה פיגורה” היא לא רק "משל" על יחסיות של חושניות, יופי ואסתטיקה, אלא גם שאלה, איך אנו מתייחסים לתופעה הזו, לא רק גוף יפה אלא גם חוסן אישי. מתי בעצם מתחיל המופע?
כאשר המסך עולה, או ברגע שאנחנו נולדים...?

 

"אלים וכלבים" - שמות העצם בכותרת באנגלית Gods & Dogs משקפים זה את זה בדומה לכתם דיו סימטרי, בו משתמש הפסיכולוג בכדי לנתח את אישיות המטופל. כל אחד ואחד מאיתנו הוא "בריא וחולה". מצבנו הפיזי או הנפשי, הוא הנושא המרכזי של בלט זה.

 

"פטיט מורט" הוא דרך פיוטית ומשונה לתיאור שיא האקסטזה של קיום יחסי מין בצרפתית, ובשפות אחרות, התחושה המתוארת כ"מוות קטן " וזה אולי כך, כי ברגע של הנאה  (או ברגע של פוטנציאל יצירת חיים חדשים) אנו נזכרים בעובדה שחיינו קצרים יחסית והמוות אינו רחוק מדי מאיתנו.


 

״6 מחולות״ - חיינו עשירים בגחמות, ליצנות וטירוף, הם לא יותר מאשר מצעד מסכות או חזרה גנרלית למשהו עמוק יותר והרבה יותר משמעותי.

סוף בר ניווט לשוניות
עבור לתוכן העמוד