האופרה הישראלית תל-אביב-יפו האופרה הישראלית תל-אביב-יפו
בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים
עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד
להזמנת כרטיסים לחצו על התאריך הרצוי
בר ניווט לשוניות
משתתפים

מנצח

ג'וליאנו קרלה  
במאי סטאטיס ליוואטינוס  
במאי שותף חוזה דריו אינלה  
מעצב תפאורה אלכסנדר פולזין  
מעצבת תלבושות אנדראה שמידט-פוטרר  
מעצב תאורה אלקוס אנאסטאסיו  
כוריאוגרף אוטו פיכלר  
     
סולנים:    
אאידה מוניקה זנטין 26.6, 28.6, 1.7, 4.7, 7.7, 9.7
אנה נצ'אבה 24.6, 27.6, 30.6, 2.7, 6.7, 8.7
רדמס לאונרדו קאיימי 26.6, 28.6, 1.7, 4.7, 7.7, 9.7
ויקטור אנטיפנקו 24.6, 27.6, 30.6, 2.7, 6.7, 8.7
אמנריס יוסטינה גרינגייטה 26.6, 28.6, 1.7, 4.7, 7.7, 9.7
  אוקסנה וולקובה 24.6, 27.6, 30.6, 2.7, 6.7, 8.7
אמונסרו יונוץ פאסקו 26.6, 28.6, 1.7, 4.7, 6.7, 9.7
  דמיטריס טיליאקוס 24.6, 27.6, 30.6, 2.7, 7.7, 8.7
רמפיס אינסונג סים 26.6, 27.6, 30.6, 2.7, 4.7, 7.7, 8.7, 9.7
  ג'ושוע בלום 24.6, 28.6, 1.7, 6.7
המלך ולדימיר בראון 24.6, 26.6, 28.6, 30.6, 1.7, 2.7, 6.7, 9.7
  ג'ושוע בלום 27.6, 4.7, 7.7, 8.7
כוהנת טל ברגמן 26.6, 27.6, 30.6, 1.7, 6.7, 8.7
שקד סטרול 24.6, 28.6, 2.7, 4.7, 7.7, 9.7
שליח איתן דרורי  
 
בהשתתפות:
מנצח המקהלה: אסף בנרף
תיאטרון מחול ענבל

 

ליברית: אנתוניו גיזלאנצוני

 

השירה באיטלקית

כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית

תרגום: ישראל אובל

 

משך המופע: כ-3 שעות

 

הפקה חדשה בשיתוף בית האופרה המלכותי לה מונה, בריסל

 

1.7.2022 - המופע מוקדש לזכרם של אהובינו ברכה ושמשון זליג ז"ל

עלילה

מערכה ראשונה
תמונה ראשונה
אולם בארמון המלך
רמפיס, הכהן הגדול, מספר לרדמס, מפקד צעיר בצבא המצרי, שהאתיופים מאיימים על מצרים, וכי מלחמה היא בלתי נמנעת. חלומו של רדמס הוא להיבחר כמפקד כוחות הצבא, לנצח במלחמה ולהביא לאאידה, השפחה האתיופית אותה הוא אוהב בסתר ושעובדת היותה נסיכת הכתר האתיופית אינה ידועה במצרים, את זרי הדפנה. אמנריס, בת המלך, אוהבת גם היא את רדמס, אך חוששת שאהבתו נתונה לאחרת וחושדת כי אאידה היא יריבתה. 
מלך מצרים ניכנס מלווה ברמפיס ובפמליה המלכותית. שליח מאשר את הידיעות כי הפלישה האתיופיות בהנהגתו של אמונסרו, מלך אתיופיה, החלה. מלך מצרים מכריז על מלחמה, ומודיע שהאלה איזיס בחרה ברדמס להנהיג את צבא מצרים. כולם מברכים את רדמס ומייחלים לניצחון בקרב. אאידה נותרת לבדה כשהיא לכודה בין רצונה בהצלחתו של רדמס, לבין אהבתה למולדתה, לעמה ולאביה.

תמונה שנייה
במקדש האל
שירת מקהלת הכוהנות נשמעת ברקע ומתחלפת לסירוגין בתפילותיהם של רמפיס וכוהניו. רדמס מקבל את הברכה לניצחון בקרב. כולם מתפללים לאלים שיגנו על מצרים וישמרו עליה.

מערכה שנייה
תמונה ראשונה
מגורי אמנריס
חגיגות ניצחונם של המצרים על האתיופים עומדות להתחיל. אמנריס מחכה בקוצר רוח לשובו של רדמס, אך אינה מסוגלת להסיר מליבה את הספקות בדבר אהבתו של רדמס לאאידה. אמנריס מלאת הקנאה, מנסה לחשוף את רגשותיה האמיתיים של אאידה. היא מקבלת את פניה בברכה מעושה, משתתפת בצערה על התבוסה האתיופית בקרב, ומודיעה לה כי רדמס נהרג במהלך הקרב. תגובתה הרגשנית של אאידה מחזקת באמנריס את התחושה שאאידה אכן אוהבת את רדמס. כאשר אמנריס מגלה לאאידה כי רדמס בעצם חי, האושר של אאידה מאשש את חששותיה של אמנריס מעבר לכל ספק. אאידה כמעט וחושפת את ייחוסה המלכותי אך היא מתעשתת ומתוודה בפני אמנריס רק על אהבתה הגדולה לרדמס. תרועות החגיגות מבשרות את תחילת טקסי הניצחון. אמנריס מצווה על אאידה להתלוות אליה למצעד הניצחון.

תמונה שנייה
בשערי העיר
לנגד עיני המלך, אמנריס ואאידה, העם המצרי חוגג את ניצחונו על האתיופים. החיילים המצרים צועדים במצעד ניצחון. במצוות המלך, אמנריס מעטרת את ראשו של רדמס המנצח בכתר והמלך מבטיח לרדמס כי ייעתר לכל משאלה שלו. לבקשתו של רדמס השבויים האתיופיים מוצגים בפני המלך. ביניהם נמצא גם אמונסרו, מלך אתיופיה ואביה של אאידה. כשאאידה מזהה את אביה היא נופלת לזרועותיו, אך אינה מסגירה את זהותו המלכותית. הוא פונה אל המלך המצרי ומזדהה כחייל בצבא האתיופי וכאביה של אאידה ומודיע לכולם כי אמונסרו נהרג בקרב. רדמס מבקש מן המלך לחוס על השבויים ולשחררם לחופשי. הכוהנים מתנגדים ורמפיס מציע פשרה: השבויים ישולחו לחופשי, אך אאידה ואביה יישארו במצרים כבני ערובה. המלך מקבל את הפשרה, וכאות של שלום הוא מעניק את יד בתו, אמנריס, לרדמס.  

מערכה שלישית
על גדות הנילוס
בערב נישואיה לרדמס, מגיעה אמנריס למקדש איזיס לשאת תפילה, שם מחכה לה רמפיס. אאידה מצפה לבואו של רדמס. היא מתמלאת געגועים עזים למולדתה ואביה, אמונסרו, שעקב אחריה, מנסה להוכיח אותה על יחסה המתנכר לעמה ולמולדתה. הוא טוען בפניה כי העם האתיופי נכון להשיב מלחמה אחת אפיים, אך כדי לנצח, צריכה אאידה להוציא מרדמס סוד צבאי אחד בלבד – באיזה מעבר מתכוון הצבא המצרי להשתמש במלחמה הקרבה נגד האתיופיים. לאחר התלבטות רבה מבטיחה אאידה לחשוף את הסוד. רדמס מופיע והוא מספר לאאידה כי בקרוב ינהיג שוב את צבאו למלחמה נגד האתיופים, וכפרס על הניצחון הצפוי, הוא מתכוון לבקש מהמלך כי ישחררה וייתן לו לשאתה לאישה. אאידה מנערת את רדמס מאשליותיו: איש לא יסכים לרעיון כזה, לא המלך, לא אמנריס ולא הכוהנים. הדרך היחידה בה יוכלו להמשיך להיות ביחד היא לברוח לאתיופיה. רדמס מהסס אבל לבסוף נעתר. כאשר שואלת אותו אאידה, באיזה נתיב יברחו ממצרים מבלי שייתפשו, נוקב רדמס במעבר נפטה וכך הוא חושף את המידע שאמונסרו מייחל לגלות. אמונסרו חושף בפני רדמס את זהותו האמיתית בעוד אמנריס, שהיתה עדה לכל ההתרחשות עת יצאה מהמקדש מזעיקה את רמפיס. רדמס המזועזע תופס כי בהיסח הדעת הוא בגד בארצו. כאשר אמנריס ורמפיס מגיחים מן המקדש מנסה אמונסרו להרוג את אמנריס, אך רדמס מגן עליה ומפציר בפני האב ובתו להימלט בעוד הוא מסגיר עצמו לידי רמפיס.

מערכה רביעית
תמונה ראשונה
אולם בארמון מלך מצרים
רדמס מצפה לגזר-דין מוות במשפטו. אמנריס מפצירה ברדמס שיתכחש לאשמותיו ויוותר על אאידה ומבטיחה לו כי תפציר במלך כי ישחררו, אך רדמס מסרב. הוא שמח לשמוע שאאידה נותרה בחיים.
רדמס אינו משיב להאשמותיו של רמפיס, וגזר-דינו  הוא מוות כבוגד. עונשו יהיה להיקבר חי במערה שמתחת למזבח במקדש. בייאושה, מקללת אמנריס את הכוהנים שחרצו את דינו של הגבר אותו היא עדיין אוהבת.

תמונה שנייה
מערת הקבורה
רדמס מובל על-ידי הכוהנים אל מערת הקבורה שלו. בעוד מחשבותיו נושאות אותו לאאידה, הוא מבחין בחשכת המערה בדמות אדם. הוא נדהם לגלות לפתע את אאידה, שחמקה אל תוך המערה כדי להתאחד עם אהובה. לשווא מנסה רדמס להציל אותם. זה בזרועות זו, נפרדים אאידה ורדמס מן העולם. מעל מערת הקבורה נושאים הכוהנים תפילה אחרונה בעוד אמנריס מתפללת לאיזיס כי תציל את נשמתו של רדמס.

הרצאות וטוקבקים

מגוון אפשרויות לכל מי שרוצה להעשיר את חוויית האופרה
 
רוצים לדעת יותר על האופרה שאתם הולכים לראות? רוצים לגלות את הסודות שמאחורי הקלעים? רוצים לפגוש את האמנים לאחר ההופעה? האופרה הישראלית מאפשרת לכם להעצים את החוויה האופראית עם שלל אירועים לפני ואחרי ההופעה.
  
הרצאה מקדימה

שעה לפני כל תחילת הופעת אופרה מתקיימת באולם הרצאת מבוא בת 30 דקות. ההרצאה, המועברת על ידי נציגים מצוות האופרה, מתמקדת לעתים באופרה וברקע ההיסטורי שלה, לעתים בהיבטים המוסיקליים של היצירה, לפעמים בהפקה עצמה ומאפשר לצופים לקבל תוספת אינפורמציה לקראת הצפייה באופרה שעה קלה לפני תחילת ההופעה.
ההרצאה מתחילה שעה לפני תחילת כל הופעת אופרה. אורך ההרצאה: 30 דקות.
הכניסה חופשית לבעלי הכרטיס לאופרה באותו יום. 
   
אופרה טוקבק
ההופעה נגמרה. השעה כבר מאוחרת. ובכל זאת החוויה היתה מסעירה, מאתגרת, מרגשת. זה הזמן לפגוש את כמה מהמשתתפים במפגש בלתי פורמאלי. בוא לשמוע ולהשמיע. בואו לשאול שאלות. בואו להכיר את הסולנים מקרוב. הזדמנות יוצאת דופן להתקרב אל האמנים שריגשו אתכם זה עתה על הבמה.
אופרה טוקבק מתקיים בתום המופע במפלס השני של אכסדרת בית האופרה. משך הטוקבק: כחצי שעה.
הטוקבקים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. הכניסה חופשית.

 

 

 תאריך

שעה  

 הרצאה מקדימה

לפני כל מופע

שעה לפני כל תחילת מופע

 טוקבקים

27 ביוני, 4, 6, 7 ביולי

מיד בתום המופע


 

סוף בר ניווט לשוניות
עבור לתוכן העמוד