האופרה הישראלית תל-אביב-יפו האופרה הישראלית תל-אביב-יפו
בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים
עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד
להזמנת כרטיסים לחצו על התאריך הרצוי
בר ניווט לשוניות
על המופע

מנצח

יובל צורן
במאי  עידו ריקלין
מעצבת תפאורה נטע הקר
מעצב תלבושות אורן דר
מעצב תאורה אבי יונה בואנו (במבי)
מעצב תנועה יורם כרמי
עוזר מעצב תנועה יפתח מזרחי
מעצב וידאו אדם לבינסון
מנצח אנסמבל איתי ברקוביץ'
 
סולנים:  
איזבלה רחל פרנקל
לינדורו אלאסדיר קנט
טדאו עודד רייך
מוסטפה  יאיר פולישוק
אלווירה יעל לויטה
זולמה שי בלוך
עלי יורי קיסין

 
בהשתתפות:
רקדנים: עידו ברק, עמית ירדני, יפתח מזרחי, אהד קלמי, תמיר רקושקין    
 
השירה באיטלקית
כתוביות תרגום בעברית ובאנגלית
 
אורך המופע: כשעתיים ללא הפסקה
 
- המופע בחסות דיתי ואלכס לנדסברג - סנו -
עלילה

מערכה ראשונה
בארמונו של מוסטפה הביי של אלג'יר, על חוף הים, אלווירה אשתו מתלוננת שבעלה חדל לאהוב אותה. מוסטפה מתפרץ ומשלח את אלווירה מעליו ומסביר כי נמאס לו מאשתו וכי הוא מתעתד למסור אותה ללינדורו, האיטלקי הצעיר הנמצא בארמונו. הוא מצווה על עלי למצוא לו אישה איטלקיה, שתהיה מעניינת בהרבה מהנערות בהרמון שלו. לינדורו מייחל למצוא את אהובתו איזבלה שאבדה עת שודדי ים תפסו אותו. מוסטפה מבטיח לו את אלווירה.
שודדי הים של עלי תופסים את איזבלה המגיעה לחוף ומבכה את מר גורלה שהפריע לה בחיפוש אחר אהובה האבוד לינדורו. למרות שיא בסכנה, איזבלה משוכנעת ביכולותיה לאלף את הגברים מסביבה. כאשר שודדי הים תופסים גם את טדאו, המחזר המבוגר של איזבלה, ומנסים למכור אותו כעבד הוא טוען שהוא דודה של איזבלה וחייב להישאר לצידה.
מוסטפה מבטיח ללינדורו שהוא יוכל לשוב לאיטליה בתנאי שייקח את אלווירה עמו ולינדורו מסכים כשהוא מדגיש שהוא יישא את אלווירה לאישה רק כאשר יגיעו לאיטליה. אלווירה עדיין מאוהבת בבעלה ולא מעוניינת לעזור ללינדורו, אך הוא מסביר לה שאין לה הרבה ברירה אלא לעזוב את בעלה שכבר מזמן מאס בה.
מוסטפה מקבל את פני איזבלה בחגיגיות רבה והיא נותנת לו תחושה שהיא נתונה לחסדו. טדאו, המנסה להתנגד לשוביו, נרגע רק אחרי שאיזבלה מכריזה כי הוא דודה. כאשר אלווירה ולינדורו מגיעים להיפרד, לינדורו ואיזבלה נדהמים לגלות זה את זו. כדי למנוע  את עזיבתו של לינדורו, איזבלה מורה למוסטפה להתנהג יפה יותר לאשתו ודורשת שלינדורו יישאר בארמון כמשרת האישי שלה.

מערכה שנייה
מוסטפה מצהיר כי הוא הולך לשתות כוס קפה עם איזבלה בחדרה בארמון. היא מרוגזת כיוון שלינדורו מתכנן לברוח עם אלווירה אבל לינדורו מבטיח לה כי אהבתו נתונה לה בלבד. מוסטפה מגיע עם טדאו המבוהל שקיבל תואר של קאיימקאן, שומר הראש האישי של הביי, וכל זאת בתמורה לכך שהבטיח למוסטפה כי יעזור לו במסע חיזוריו אחר איזבלה.
איזבלה המצפה לבואו של מוסטפה מסבירה לאלווירה כי הדרך היחידה לשמור על בעלה היא להיות תוקפנית ודעתנית יותר. לרוגזו של מוסטפה איזבלה מעבירה את הזמן עם "המשרת" שלה לינדורו המעביר מסרים בשמה לביי. בסופו של דבר איזבלה פוגשת את מוסטפה המציג את טדאו כשומר ראשו. מוסטפה מתעטש, הסימן המוסכם לטדאו להשאירו לבד עם איזבלה, אך טדאו מתעלם ונשאר בעוד איזבלה מזמינה את אלווירה להישאר עמם לכוס קפה. כאשר איזבלה מציעה כי ע מוסטפה להתייחס לאשתו בעדנה רבה, הוא עוזב בזעם.
עלי מבין היטב כי למוסטפה אין שום סיכוי לשרוד אישה איטלקיה. כאשר לינדורו וטדאו מתכננים את בריחתם, טדאו מגלה לו כי הוא מאוהב באיזבלה. לינדורו משועשע מהרעיון אך כיוון שהוא זקוק לעזרתו של טדאו כדי לנטרל את מוסטפה שעדיין זועם ומתקשה להירגע, הוא ממשיך להיות נחמד אל טדאו. לינדורו מגלה למוסטפה כי איזבלה מחבבת אותו מאוד וכאות חיבה מעניקה לו את התואר של מסדר הפפטאצ'י. מוסטפה מתרגש מהמחווה ושואל מה עליו לעשות. התשובה לא מאחרת לבוא – עליו לאכול, לשתות ולישון ככל שירצה אבל תוך כדי כך עליו להתעלם מכל מה שקורה סביבו.
איזבלה מכינה את טקס הכתרתו של מוסטפה כפפטאצ'י ולינדורו מזכיר לו את חובותיו. אוכל ושתייה מוגשים ואיזבלה ולינדורו מפלרטטים בשמחה בעוד טדאו מזכיר למוסטפה הצופה בהם כי עליו להתעלם מהם. כאשר זוג האוהבים מתכנן את מנוסתו טדאו לפתע מבין שהם תכננים גם להשאיר אותו מאחור. הוא מנסה לעורר את מוסטפה לפעולה אך הביי שהפך לפפטאצ'י כמובן לא מגיב כפי שהבטיח. בסופו של דבר מוסטפה מחזיר את אלווירה אליו וכולם שרים שבחים לאישה האיטלקיה המיוחדת שעוזבת חזרה אל מולדתה ביחד עם אהובה.

סוף בר ניווט לשוניות

מופעים נוספים בשבילך:

אביב-קיץ 2021
רומיאו ויוליה
וינצ'נזו בליני
אוגוסט 2021
סיפור אהבה בין שתי נשים שמשפחותיהן לא מוכנות לקבל את אהבתן. המנצח דן אטינגר והבמאי חנן שניר בגרסה חדשה ומקורית של הנאהבות והנעימות מוורונה.
עבור לתוכן העמוד