האופרה הישראלית תל-אביב-יפו
בר עליון דלג על בר עליון
EN عر

אופרת הירח - להקת 'יאבין וואנג'

אופרת הירח - להקת 'יאבין וואנג'

8/06/2017 20:00
בר ניווט לשוניות
אופרת הירח - להקת 'יאבין וואנג' (סין)

כוריאוגרפית: יאבין וואנג

מוסיקה: גואו סידה ו אולגה ווצ'יקובסקה


יאבין היא כוכבת-על בסין, רקדנית אתלטית מהממת שזכתה לפרסום עולמי בריקודה המרשים בסרט בית הפגיונות המעופפים. אופרת הירח על פי רומן בן זמננו מאת בי פייו, הוא סיפור אהבה של אישה מודרנית, הנקרעת בין חלומה על קריירת מחול מטאורית בעולם האופרה הסינית הקלאסית לבין שמירה על אהבתה לבעלה ולמשפחתה, במציאות אכזרית מלאת תככים.
היצירה היא פרי שיתוף פעולה בין קבוצת אמנים בינלאומיים עטורי פרסים, המשלב טכניקות במה וקולנוע חדשניות, עם מחול עכשווי ומוסיקה, באסתטיקות מערביות ושרשים סינים עממיים. 
 

״...מחול מדהים בקצב מרגיע, גמישות זורמת בעוצמה מפליאה, ההופכת את הגוף לשפת הנשמה." (פראנקפורטר אלמיין)

 

 

 

'בין חלום למציאות' - עוד על המופע

לראשונה בישראל
מחול אופרת הירח - The Moon Opera
להקת המחול יאבין וואנג, סין
מחול סיני עכשווי
המשכן לאמנויות הבמה-בית האופרה, ת"א - 8-10 ביוני 2017

"אופרת הירח" – מופע מחול עכשווי המבוסס על רומן בן זמננו מאת ביי פיי-וו. מדובר בסיפור אהבה על אישה הנקרעת, במציאות אכזרית מלאת תככים, בין חלומה לקריירת מחול מקצועית בלהקת בית האופרה לבין אהבתה לבעלה ולמשפחתה. היצירה היא פרי שיתוף פעולה בין יאבין וואנג – כוכבת על בסין, לקבוצה בינלאומית של אמנים עתירי פרסים, המשלבים מחול עכשווי וטכניקות במה וקולנוע חדשניות עם מוסיקה באסתטיות מערבית עם שורשים סיניים עממיים.

יאבין וואנג היא סאלאב בסין, מוכרת ומוערצת ע״י עשרות מיליוני אנשים, רקדנית אתלטית, אשר זכתה לפרסום עולמי בריקודה המרשים בסרט: "בית הפגיונות המעופפים". יאבין רוקדת ומשחקת בסדרות טלוויזיה וסרטים. בלהקה הנוכחית היא יוצרת ורוקדת משנת 2008. הלהקה, הפועלת באופן עצמאי,  מופיעה ברחבי סין, המזרח הרחוק ואירופה.

לפני כשנה הוזמנה יאבין ע"י תמרה רוחו, המנהלת האומנותית של הבלט הלאומי האנגלי, ליצור יצירת מחול במסגרת ערב מחול : "SHE SAID" שהורכב מיצירות של -3 כוראוגרפיות מובילות (מקנדה, קולומביה וסין).
יצירתה של יאבין M-Dao זיכתה אותה ואת הלהקה בפרס היוקרתי "אוליביה",  נקודת ציון מכובדת ביותר שמוסיפה יאבין לרזומה שלה.

״אופרת הירח״ הוא מחול עכשווי דרמטי המביע רגשות עזים: תשוקה, קנאה, אהבה, כשרון, דחייה ועוד... רגשות אשר מלהיטים את המופע ומביאים אותו לשיאים תיאטרליים וריקודיים. על הבמה 11 רקדנים עכשוויים שנבחרו למופע מכל רחבי סין. ריקודם הווירטואוזי מאפשר הצצה לריקוד השרוולים המסורתי הסיני במופע תיאטרלי מיוחד במינו, המשלב עלילה כתובה היטב עם אלמנטים מציאותיים ותפאורה סיסמוגרפית עד שמתקבלת אצל הצופה תחושת בלבול וקושי להבדיל בין מציאות לדמיון.

לפני כ-3 שנים הופיעה יאבין בהרכב מצומצם בערב גאלה בחגיגת אביב סיני במרכז סוזאן דלל.
העלאת הרומן "אופרת הירח" במופע מחול היה חלומה של יאבין במשך שנים רבות. היא מזדהה בריקוד עם גיבורת הרומן, רואה את כאב החיים ובאמצעותו לומדת איך להתמודד עם כאב ועם אובדן של מישהו שיקר לך.

המופע הופק במסגרת הפסטיבל הבינלאומי של שנחאי 2015 והוא עשיר ברבגוניות אלמנטים סיניים מסורתיים ומערביים חדשניים: הצוות האמנותי מורכב מיוצרים ידועים מכל העולם: המוסיקה הולחנה ע"י גואו סידא מסין ואולגה ווצ'יצ'ובסקה מפולין התפאורה ע״י מאט דילי מלונדון, התלבושות ע״י קימי נראנו מיפן, עיצוב הבמה וקולנוע ע״י זאו ז'יאנווי מסין ומייקל דראל מלונדון ועיצוב התאורה ע״י ווילי סאסה מבלגיה.

יאבין פעילה בקהילת הריקוד הסינית במשך שנים רבות. נולדה בטיאנג'ין והחלה ללמוד מחול בגיל תשע. מורי האקדמיה למחול בבייג'ינג הבחינו מיד בכישרונה היוצא דופן והיא הוזמנה לרקוד כסולנית של קבוצת הרקדניות הצעירות של האקדמיה. בשנת 2008, ייסדה יאבין את להקתה כפלטפורמה להצגת מחול עכשווי לקהל יעד רחב. מעמדה כסאלאב אפשר לה את החופש לארח מוסיקאים, כוריאוגרפים ורקדנים מרחבי העולם. רשימת האמנים עמם  היא משתפת פעולה כולל 100 שמות, וביניהם במאי הקולנוע ז'או ז'ימו, המלחינים ז'או לונג וואולגה ווצ'יצ'ובסקה,  הרקדנים והכוריאוגרפים מארק חיים וסידי לארבי צ'רקאוי, להקת הרוק טאנג דינסטי ואחרים. בשנים 2015-2106  הופיעו בפסטיבלים חשובים ברחבי אירופה ובאסיה. שלוש מיצירות המחול/דרמה שלה שזכו להצלחה בקנה מידה עולמי הן: ״חלום ב-3 פרקים״, ״ג'נסיס״  - שת״פ עם קבוצת איסטמן וסידי לארבי צ'רקאוי מבלגיה ועתה ״אופרת הירח״.

במיוחד לאור ההתפתחות התרבותית, כלכלית ופוליטית בסין, "אופרת הירח" יכולה להתפרש גם כקריאה לחדשנות ולדרכי מחשבה חדשות. ככזה, הוא אינו רק סיפור של אדם אחד, זה סיפור על כל אחד מאתנו. לִשְׁאוֹל עצמנו: כמה פעמים גם אנו נאבקים בין חלומות למציאות? כמה הצלחנו או נכשלנו? מה אנו מחשיבים כהצלחה? "

הביקורת משבחת:
"...עוצר נשימה, אטרקטיבי ומרתק!"   Shanghai Daily

״...מחול עכשווי מדהים בקצב מרגיע, גמישות זורמת בעוצמה מפליאה, ההופכת את הגוף לשפת הנשמה״.  Frankfurter Algemaine, 2015

״...שילוב של מחול עכשווי וסיני, כמו יין ויאנג... מופע מקסים!"
״Financial Times , London , 2015

סוף בר ניווט לשוניות
עבור לתוכן העמוד