עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

בוריס גודונוב האגדי חוזר לאופרה הישראלית

כל מי שמטייל באכסדרה העליונה בבית האופרה הישראלית מכיר ללא ספק את התמונה הגדולה והמרשימה של זמר הבס הנודע פאטה בורצ'ולדזה מההפקה שפתחה את בית האופרה שלנו – הפקת האופרה בוריס גודונוב משנת 1994. זה היה לפני כמעט 20 שנה. בורצ'ולדזה היה אז בן פחות מ-40 והוא הרשים את כל חובבי האופרה בארץ בביצוע גרנדיוזי של הצאר הרוסי אכול החרטה המנסה לשלוט בעמו אבל אינו מסוגל לשלוט בעצמו.

מאז בורצ'ולדזה שר את התפקיד הראשי באופרה של מוסורגסקי קרוב ל-200 פעם בכל בתי האופרה המרכזיים בעולם. ועתה, לאחר ששר באופרה הישראלית עשרות תפקידי בס באופרות של ורדי ושל מלחינים איטלקים אחרים, חוזר בורצ'ולדזה לבוריס.
"בוריס הוא שליט שאוהב את עמו, אוהב את ארצו ואוהב את משפחתו. הוא שליט שרוצה להציל ולעשות משהו למען העם שלו" אומר בורצ'ולדזה שמטבל את דבריו במלים ומשפטים קצרים בעברית. "לא ברור באמת אם הוא רצח את יורש העצר, או אם שלח רוצחים שיבצעו את זממו, אולי הוא רק קיווה שהדבר יקרה מבלי בכלל לתכנן זאת, אך אין ספק שהוא מתחרט על מה שקרה ולכן בסופו של דבר הוא מת. איש לא הורג אותו. הוא מת מהצער ומהחרטה על מעשה שלא ברור לנו אם הוא באמת הוא אחראי לו."

בורצ'ולדזה מודה שזה התפקיד המרגש ביותר שהוא אי פעם שר ושתמונת המוות של בוריס היא אחת הסצנות האופראיות המרגשות ביותר שהוא צריך לשיר, סצנה בה הוא מתרגש כל פעם מחדש. וכשמבקשים ממנו לספר על עצמו הוא אומר בצניעות אופיינית וכובשת: "פאטה בורצ'ולדזה הוא לא אדם חשוב, מי שחשוב זה בוריס גודונוב ומה שחשוב זה שאני שר שוב את בוריס בבית האופרה שאני הכי אוהב בעולם." פאטה בורצ'ולדזה שר את בוריס גודונוב באופרה הישראלית בחודש מרס. הופעה כזאת לא רואים כל יום במחוזותינו.

עבור לתוכן העמוד