בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

ריגולטו - תקציר העלילה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

ריגולטו - תקציר העלילה

מערכה ראשונה
תמונה ראשונה
בעיצומה של מסיבה לכבוד הרוזן והרוזנת צ'פרנו, מפתה הדוכס את הרוזנת, אולם לשיטתו אישה אחת אינה מספיקה אלא לזמן קצר בלבד, וכבר הוא מדבר בלהט על קורבנו הבא: נערה שאחריה עקב, כשהוא מחופש, מדי יום ראשון בעת שזו יצאה מהכנסייה. ריגולטו, ליצן החצר, לועג לצ'פרנו הזועם, אבל מרולו, אחד מאנשי החצר, מגלה סוד מוזר: ריגולטו מחזיק בביתו פילגש! צ'פרנו רוקם מיד מזימה, יחד עם אנשי החצר, להעניש את הליצן. הרוזן מונטרונה נכנס בזעם ומוכיח את הדוכס על שפיתה את בתו וחילל את כבודה. ריגולטו עונה לו בבוז מרושע, ומונטרונה משלח קיללת אב בריגולטו ובדוכס גם יחד.

תמונה שנייה
ריגולטו פוגש באקראי את ספרפוצ'ילה המציע לו את שירותיו כרוצח, פגישה מקרית שבעקבותיה מהרהר ריגולטו בדמיון הקיים במשלח ידם: האחד פוצע בסכינו, השני בלשונו החדה.

ג'ילדה, בתו של ריגולטו, מפצירה בו לגלות לה מי הוא ומהו שמה האמיתי, אך דעתו של ריגולטו נתונה אך ורק לשיגעונו היחיד: להבטיח שג'ילדה תישאר ספונה בביתו, מבודדת ומנותקת מכל מגע עם העולם החיצון. הוא מתחנן בפני ג'ובנה לשמור היטב על בתו, אלא שהיא כבר ארגנה פגישה בין ג'ילדה לבין הדוכס המחופש, המעריץ אותה. ריגולטו עוזב וג'ובנה משאירה את ג'ילדה לבד עם הדוכס, המציג עצמו כסטודנט עני ושמו גואלטייר מלדה. אנשי החצר, המתכננים את חטיפת ה"פילגש" של ריגולטו, מפריעים לדוכס בעיצומו של מעשה הפיתוי. ריגולטו חוזר באופן בלתי-צפוי, אך אנשי החצר גורמים לו להאמין כי הם חוטפים את הרוזנת צ'פרנו. כאשר הוא מגלה את האמת, מבין ריגולטו כי קללתו של מונטרונה החלה קורמת עור וגידים.

מערכה שנייה
הדוכס זועם על כך שג'ילדה נחטפה, אך אנשי החצר מנסים להרגיעו ומספרים לו אודות המזימה שרקחו בערב הקודם. לפתע מתחוור לדוכס כי מדובר באותה נערה עצמה וכי ג'ילדה מצויה עתה בארמונו, והוא עוזב על-מנת להשלים את מלאכת הפיתוי. ריגולטו נכנס ומחפש אחר ג'ילדה, ולאט לאט מבין כי היא נמצאת עם הדוכס. גם כאשר אנשי החצר מבינים כי ג'ילדה אינה הפילגש של ריגולטו אלא בתו, הם מתעלמים מתחינתו לעזרה. ג'ילדה עצמה מופיעה, נקרעת בין רגשות האשם ואהבתה לדוכס, כאשר לפתע מונטרונה מובל לגרדום תוך שהוא מבכה על כך שקללתו לא עלתה יפה. ריגולטו נשבע לנקום את נקמתו, אבל ג'ילדה מבקשת רחמים עבור הדוכס.

מערכה שלישית
בהנחייתו של ריגולטו, משתמש ספרפוצ'ילה באחותו, מדלנה, כדי לפתות את הדוכס, המחופש עתה לחייל, ולהביאו למסבאה שלו, ליד הנהר. ריגולטו מביא את ג'ילדה, שעדיין מאמינה כי הדוכס אוהב אותה, לחזות בבגידתו. כאשר היא רואה די, מצווה עליה ריגולטו לשוב הביתה, לעטות כסות נער ולהתכונן לבריחתם מהעיר. ריגולטו משלם לספרפוצ'ילה את מחצית הסכום עבור הרצח. סערה פורצת. ג'ילדה חוזרת ושומעת את מדלנה המתחננת בפני ספרפוצ'ילה לחוס על חיי החייל הצעיר והמושך. ספרפוצ'ילה מסכים אך ורק אם יימצא מחליף לפני חצות הליל. ג'ילדה מחליטה להקריב את חייה למען הדוכס. ריגולטו שב כדי לאסוף את הגופה אבל בעודו מנסה לזורקה לנהר, הוא שומע את הדוכס שר במרחק. הוא פותח את השק, ולחרדתו מגלה בו את גופת בתו. קללת מונטרונה הושלמה.

 

 

 

עבור לתוכן העמוד