עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

מדריך לצופה המתחיל: אופרה מא' ועד ת'

והפעם האותיות ע' עד -ק'

ע
עיצוב - במה, תלבושות, תאורה
למלאכת יצירת האופרה חוברים אל הבמאי מעצבי התפאורה, התלבושות והתאורה, ויחד הם מחליטים על הקו המנחה של ההפקה. למעצבים יחד עם הבמאי יש הרבה החלטות חשובות לקחת, למשל, האם זאת תהיה הפקה קלאסית או מודרנית? האם הנסיכה תלבש בגדים של נסיכות מהאגדות, או בגדים שכולנו לובשים ביומיום? איך יראה הדרקון? באיזה צבע של אור תתמלא הבמה כשיעלה המסך? ועוד החלטות עיצוביות רבות, שכולנו רואים בסופו של דבר על הבמה.

פ
פינאלה
החלק המסיים כל מערכה באופרה, וכמובן סופה של כל האופרה. בסוף האופרות, כל הדמויות בדרך כלל על הבמה, וכולם שרים יחדיו.

פרטיטורה
ספר התווים של האופרה, המהלך הכולל של המוסיקה מההתחלה ועד הסוף. בפרטיטורה מופיעות לצד התווים גם המילים. מנהלי ההצגה באופרה, עוקבים אחרי התווים מאחורי הקלעים, וכך הם יודעים מתי יש לבצע כל התרחשות במהלך ההצגה. למשל- מתי זמר מסוים צריך להיכנס או לצאת מהבמה, או מתי אור מסוים צריך להתחלף לאור אחר.

צ
צוג
צינור מתכת עליו תלויים פנסים ותפאורות. הצוגים נמצאים מעל הבמה, והם יכולים לעלות או לרדת לפי רצונם של המעצבים ולפי ההוראות של מנהלי הבמה.

ק
קהל
אתם שבאתם לראות את האופרה. בלי קהל אין אופרה, בלי קהל שיושב באולם ומחכה להתחלת ההופעה ומגיב בהתלהבות לסיפור ולמוסיקה כל העבודה של האמנים לא תזכה להערכה. הקהל הוא חלק מרכזי בהפקה והאמנים מאוד זקוקים להערכה של הקהל (מחיאות כפיים, צחוק וכו') במהלך ההפקה ובעיקר בסיומה.

 


 

עבור לתוכן העמוד