עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

מדריך לצופה המתחיל : אופרה מא' ועד ת'

והפעם האותיות א' ו-ב'

א
אופרה
משמעות המילה באיטלקית: יצירה. האופרה היא אמנות שנולדה בשנת 1600 באיטליה המחברת יחד על במה אחת את כל האמנויות: מוסיקה, דרמה (תיאטרון), ריקוד, אמנות פלסטית (התפאורה והתלבושות) ובהרבה מקרים בימינו גם אמנויות חדשות יותר כמו וידאו ארט.

אוברטורה
הקטע הראשון של התזמורת, אשר מבוצע לפני תחילת הסיפור הדרמטי, ואשר בו מופיעים כל המוטיבים המוסיקליים שיופיעו בהמשך. יש הפקות בהן מבוצעת האוברטורה לפני הרמת המסך, ובמקרים אחרים מבוצעת התרחשות ללא מילים על הבמה במהלך האוברטורה.

אולם
כל האזור בו נמצא קהל הצופים. באולם האופרה הישראלית ישנה חלוקה לחלקו המרכזי של האולם ולחלקיו הצדדיים העליונים המכונים "גלריה שמאל", ו"גלריה ימין" וכן לחלקיו הצדדיים הנמוכים המכונים "תא שמאל" ו"תא ימין". 

אלט 
הקול הנשי הנמוך ביותר, בדרך כלל משויך לדמויות נשיות מבוגרות כמו אמהות או אפילו סבתות. 

אנסמבלים
קטעי שירה המבוצעים על ידי מספר זמרים במקביל, ששרים כל אחד טקסט אחר ומוסיקה אחרת. האנסמבל יכול להיות של שלושה קולות (אנסמבל כזה מכונה טריו), ארבעה קולות (אנסמבל כזה מכונה קוורטט), חמישה קולות (קווינטט) ואפילו יותר.

אריה 
שיר אופראי, כמו מונולוג במחזה, בו מגלה הגיבור את עולמו הפנימי לדמות אחרת או לקהל. לרוב האריות מגיעות בשיאי רגשות, כמו וידויי אהבה, תשוקות, חלומות, פחדים או התלבטויות והרהורים. כיוון שאריה היא ממש שיר שעומד בפני עצמו, יש הרבה דיסקים עם אריות מפורסמות מאופרות שונות.

אליסה בארץ הפלאות 
אופרה חדשה מאת דוד זבה שעולה בבכורה באופרה הישראלית באוגוסט 2010.

ב
בראבו
"כל הכבוד לךָ" באיטלקית. הקהל יצעק "בראבו" לזמר (גבר) או "בראבה" לזמרת או "בראבי" לכמה זמרים שביצעו אריה או קטע אחר בצורה נהדרת, או בסיומה של האופרה כשהזמר משתחווה. אתם מוזמנים לצעוק בראבו אם אהבתם את שירתו של אחד הזמרים. אבל לא באמצע השירה....

בס
הקול הגברי הנמוך ביותר של דמויות סמכותיות ואבהיות. למשל: קולו של זרסטרו בחליל הקסם.

בריטון 
הקול הגברי האמצעי. למשל: קולו של פפגנו בחליל הקסם, או של הזחל באליסה בארץ הפלאות.

בל קנטו 
משמעות המילים באיטלקית: "שירה יפה". זהו מונח המתייחס לשיטת שירה וצורת כתיבה אופראית, המיוחסת בעיקר למלחינים רוסיני, בליני ודוניצטי. שימו לב שבאופרה סינדרלה, הדמות הראשית מרבה ב"סלסולים" באריות שלה. זהו מאפיין ברור של שירת הבל קנטו.

במאי 
האדם שאחראי על המכלול המלא של היצירה הבימתית, מעמיד את הזמרים במקומם, עובד עם המנצח ועם מעצבי הבמה, התפאורה והתאורה, כדי שבסופו של דבר תיווצר יצירה אחת, בה אתם צופים באולם.

 

 

עבור לתוכן העמוד