עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

ליטורגיקה בקצב הטנגו

במסגרת הסדרה הליטורגית 1.7.10 בשעה 20:00

מאז שיצאה הכרזה רשמית מהוותיקן שמותר לשיר את המיסה הנוצרית לא רק בלטינית אלא בעיקר בשפת המקור במדינות השונות כדי שהקהל יבין את הטקסט של התפילה, נכתבו כמה יצירות מוסיקליות המשלבות את הטקסט של המיסה בספרדית עם מקצבים דרום אמריקאיים עממיים וסוחפים.
שתיים מיצירת אלו יבוצעו בקונצרט הקרוב של הסדרה הליטורגית  ב-1 ביולי על במת בית האופרה -  המיסה קריולה מאת אריאל רמירז והמיסה טנגו מאת לואיס בקלוב.

על הקונצרט תנצח ג'יזל בן דור, המנצח הישראלית ילידת אורוגוואי האומרת כי: "נולדתי וגדלתי באורוגוואי. גדלתי עם המוסיקה הזו ואף ניגנתי אותה כנערה בגיטרה עליה לימדתי את עצמי לנגן, ולכן אני מנגנת עליה הפוך, כי אני שמאלית. ניגנתי עבור חברים בקומזיצים ושאר מפגשים חברתיים. בנוסף ללמודי המעמיקים בפסנתר ובמוסיקה קלאסית. ביצעתי והקלטתי מוסיקה רבה מאת מלחינים דרום אמריקאים ובעיקר חינסטרה ובקרוב יראו אור שני תקליטורים של מוסיקה זו, ועוד רבים מתוכננים. אני מקווה שהמלודיות, הגוון הכלי והחיות הריתמית של היצירות בקונצרט ילהיבו את הקהל כפי שהם מלהיבים אותנו, המבצעים."

המיסה קריולה נכתבה על ידי המלחין הארגנטינאי אריאל רמירז (1921 – 2010) בשנת 1964 והוקלטה מיידית על ידי חברת פיליפס אך הביצוע הפומבי הראשון של היצירה התקיים רק בשנת 1967. היצירה כתובה למקהלה, סולן טנור וכלים דרום אמריקאיים מסורתיים. רמירז חיבר באותה תקופה יצירה נוספת המבוצעת ביחד עם המיסה והיא "חג המולד שלנו", מחזור שירים לחג המולד בסגנון דרום אמריקאי עממי.

את המיסה טנגו כתב לואיס בקלוב (יליד 1933) בשנת 1997 והבכורה היתה ברומא שנתיים לאחר מכן.  בקלוב, יליד ארגנטינה החי באיטליה, בחר להלחין את המיסה לטקסטים בשפה הספרדית כאשר הוא אינו מלחין את כל פרקי המיסה אלא רק אחדים מהם. מבחינתו לא מדובר במיסה נוצרית אלא במיסה כלל עולמית שמגשרת בין דתות, מיסה שמשלבת בתוכה לא רק את התפילה הקולית אלא גם את מקצבי הריקוד, מיסה שמאמינים נוצרים, יהודים ומוסלמים כאחד יוכלו להתחבר אליה. "רציתי להדגיש כי למרות שיש דתות רבות בעצם יש אל אחד לכולנו. ולמרות שבתחילה נבהלתי מהרעיון להלחין מיסה המבוססת על מקצבי טנגו מהר מאוד הבנתי שלטנגו יש פנים רבות והוא יכול להתאים גם למוסיקה ליטורגית." היצירה כתובה לשני זמרים (טנור ומצו סופרן), מקהלה ובנדוניאון (האקורדיון הארגנטינאי הקטן) סולו, הכלי החשוב ביותר בעולם של הטנגו. 

כן יבוצעו בקונצרט חמשת השירים הפופולאריים מאת חינסטרה בתזמור של שמעון כהן.
בקונצרט ישתתפו סולני האופרה הישראלית, נועה דנון (סופרן), שירה רז (מצו סופרן) ויותם כהן (טנור), וכן נגן הבנדוניאון אדוארדו אברמסון, האנסמבל לפולקלור לטינו אמריקאי בהדרכתו של נתן פורמנסקי ומקהלת הקיבוץ הארצי, האנסמבל הקולי החדש ומקהלת עדי.

לחצו לעמוד המופע באתר

עבור לתוכן העמוד