עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

קלפים והימורים

פיק דאם באופרה הישראלית בחודש יוני
הפקה חדשה בבימויו של מריוש טרלינסקי
10.7.10-25.6.10 בבית האופרה- המשכן לאמנויות הבמה

מי לא חלם להצליח בהימורים? מי לא מצפה ליום בו יזכה בפרס הראשון? כולנו רוצים להצליח בפיס, בלוטו או בטוטו שלא לדבר במשחקי הקלפים בקזינו כזה או אחר. אבל עד כמה נהיה מוכנים להסתכן כדי לזכות בפרס הראשון?
הרמן, הגיבור של האופרה הסוחפת של צ'ייקובסקי, פיק דאם, לא מוכן לוותר על הסיכוי לנצח בקלפים. הוא שמע שהרוזנת הזקנה יודעת את הסוד, סוד שאם הוא יגלה אותו יגרום לו לנצח בשולחן ההימורים. האומנם? הרמן לא ממש יודע, אבל הוא לא מוכן לוותר. הוא מצליח לחדור לחדר השינה של הרוזנת הזקנה ולהפחיד אותה למוות, אך לפני מותה היא מספיקה לגלות לו את הסוד, את רצף הקלפים שיביא לניצחון במשחק הבא.
הרמן אחזו טירוף – התאווה לקלפים ולהימורים גדולה פי כמה מאהבתו לליזה. וליזה, שכל הזמן קיוותה כי הרמן אוהב אותה באמת ובתמים, מבינה בסופו של דבר כי היא לא תוכל לתפוס את מקומם של הקלפים בחיי הגבר בו היא מאוהבת.
פיק דאם, אופרה המבוססת על נובלה קצרה ומרתקת של גדול הסופרים הרוסים, פושקין, היא אופרה מהפנטת העוסקת בתשוקה החולנית של בני האדם להימורים.
הבמאי הפולני מריוש טרלינסקי, שביים בהצלחה אדירה את מאדאם בטרפליי באופרה הישראלית לפני מספר שנים, שב ארצה עם הפקה חדשה לאופרה המרגשת הזו המלאה באריות נפלאות ובקטעי מקהלה מרשימים.
הרמן איבד את ליזה שהבינה שאין לה כל טעם לחיות בלעדיו. אך האם הוא זכה במשחק הקלפים? האם סודה של הרוזנת עזר לו? את כל זה תוכלו לגלות רק כאשר תבואו לראות את ההפקה.
פיק דאם באופרה הישראלית – חוויה אופראית מרתקת לסיום עונת ה-25 של האופרה.

בתפקיד הראשי באופרה פיק דאם
זמרת הסופרן אירה ברטמן, מבכירות הסולניות של האופרה הישראלית כיום, סיימה את המחזור הראשון של האופרה סטודיו של האופרה הישראלית לפני כשבע שנים. עוד בתקופת היותה בסטודיו היא ביצעה תפקידים רבים וחשובים בהפקות האופרה ובשנים האחרונות ריגשה את חובבי האופרה בארץ בביצועים עוצרי נשימה לתפקידים כמו רוסלקה, טטיאנה ביבגני אונייגין, הנזירה אנג'ליקה, האישה השנייה במסע אל תום האלף ורק לאחרונה האימא בילד חולם ומרגריט בפאוסט.
זה עתה שבה ברטמן מהופעת הבכורה שלה בחו"ל, עת ביצעה את ליזה בפיק דאם בבימויו של מריוש טרלינסקי בבית האופרה של לודז'. ברטמן זכתה להצלחה רבה בהפקה זו שהיא הפקה משותפת לאופרה הישראלית, האופרה של ורשה והאופרה של לודז' ובחודש יוני תשוב לגלם את תפקיד ליזה בהפקה זו עת היא תעלה על במת האופרה הישראלית. בעונה הבאה תשיר ברטמן על במת האופרה הישראלית את תפקיד אלווירה באופרה ארנני.

לחצו לעמוד המופע באתר

עבור לתוכן העמוד