בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

הספר מסוויליה - תקציר העלילה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

הספר מסוויליה - תקציר העלילה

מערכה ראשונה

עם עלות השחר מגיע הרוזן אלמוויווה, בלוויית קבוצת נגנים, לשיר סרנדה לרוזינה. הם מתמקמים בקרבת ביתו של ד"ר ברטולו, האפוטרופוס של רוזינה, המתכנן לשאת אותה לאישה ובשל כך אינו מאפשר לה לצאת מן הבית. כאשר רוזינה אינה מגיבה למשמע המוסיקה, משלח אלמוויווה את הנגנים לדרכם, אך הוא עצמו נותר בסביבה. הספר פיגרו מגיע למקום תוך שהוא מתאר את חייו הסואנים והרוזן מבקש ממנו שיארגן לו פגישה עם רוזינה מבלי שהיא תדע את זהותו, וזאת כדי שהיא לא תהיה מושפעת ממעמדו. לפתע מופיעה רוזינה עם ברטולו ומצליחה להעביר מכתב לרוזן. כאשר ברטולו עוזב אלמוויווה שר סרנדה נוספת לרוזינה ומספר לה כי שמו הוא לינדורו, סטודנט עני שאינו יכול להעניק לה מאום פרט לאהבתו. כאשר פיגרו והרוזן שומעים שגדוד חיילים הגיע לעיר הם מחליטים כי אלמוויווה יתחפש לקצין שיכור וידרוש מברטולו לשכן אותו בביתו.

רוזינה אינה מתכוננת ליפול בפח אותו מנסה לטמון לה האפוטרופוס שלה. ברטולו שב כשבעקבותיו המורה למוסיקה דון בזיליו, ובפיו חדשות סוערות: הרוזן אלמוויווה הגיע לעיר! האם הוא הנוכרי המסתורי המחזר אחר רוזינה? בזיליו מציע לתכנן מתקפת דיבה כנגד הרוזן שתגרום לכך כי רוזינה לא תרצה בו. פיגרו, שמאזין בסתר, מזהיר את רוזינה, המוסרת לו מכתב המיועד ל"לינדורו" שלה, כי ברטולו מתכנן לשאתה לאישה. ברטולו חושד כי פיגרו מעביר מסרי אהבה בין רוזינה למעריצה האלמוני, אבל רוזינה אינה נכנעת ללחץ שאלותיו החוזרות. כאשר הרוזן נכנס בתחפושת החייל, מנסה ברטולו להתנגד לצו הדורש ממנו לאכסן את הקצין בביתו. במהלך המהומה שנוצרת מצליח אלמוויווה להעביר מכתב לרוזינה. ברטולו חוטף את מכתב האהבה, אך לא לפני שרוזינה הספיקה להחליפו ברשימת הכביסה השבועית. למקום מגיעים חיילים בכדי לאסור את החייל המשתולל, אך כאשר הם לומדים על זהותו האמיתית של "לינדורו" הם כמובן משחררים אותו מיד לתדהמת הכול.


מערכה שנייה

ברטולו חושש כי הקצין השיכור אינו אלא שליח מטעמו של אלמוויווה. לפתע מגיע דון אלונסו, המציג עצמו כמורה למוסיקה ומחליפו של דון בזיליו שחלה. פיגרו מגיע גם הוא ודורש לגלח את ברטולו בכדי לאפשר לרוזינה וללינדורו שלה (הלוא הוא דון אלונסו) ליהנות מכמה רגעים של שקט. לפתע מופיע גם דון בזיליו, בריא כשור, אבל הכול מנסים לשכנעו שהוא אכן חולה והוא עוזב את המקום בבהלה. פיגרו ממשיך לגלח את ברטולו בעוד צמד האוהבים מתכנן את בריחתו, אולם ברטולו שומע אותם ומגרש בכעס רב את הרוזן ופיגרו מביתו.

בלילה מגיעים פיגרו והרוזן (לינדורו) לביתו של ברטולו ומעמידים סולם כנגד חלונה של רוזינה. אבל רוזינה שהאמינה לסיפורי הדיבה של ברטולו מסרבת להצטרף ללינדורו ופיגרו. כאשר הרוזן מגלה לרוזינה את זהותו ומרגיע אותה הם מתכננים לעזוב, אך לרוע מזלם הסולם נעלם. בדיוק באותו רגע מגיע דון בזיליו עם עורך דין מתוך כוונה להשיא את רוזינה לברטולו, אבל פיגרו והרוזן משכנעים אותם להשיא את רוזינה דווקא לאלמוויווה. כאשר ברטולו מגיע, חוזה הנישואין כבר חתום ולא נותר לו אלא לקבל את גורלו בהכנעה ולהצטרף לכולם בברכות לרוזן ולרוזנת החדשה שלו.

עבור לתוכן העמוד