בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

פאוסט - תקציר העלילה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

פאוסט - תקציר העלילה

מערכה ראשונה

תמונה ראשונה
פאוסט, המדען המהולל בעבר, הוא כעת איש זקן, גלמוד ומר-נפש השואל את נפשו למות. אבל מיני קולות ותעתועי דמיון מענים אותו ושומרים על שפיותו. בייאושו, הוא פונה לעזרה לכוחות האופל. מפיסטופלס מופיע ומבטיח לפאוסט כל שלבו יחפוץ - עושר וכוח. אבל האיש הזקן רוצה דבר אחד בלבד – נעורים ונשים יפות. השטן ימלא את בקשתו בתנאי אחד – הוא ישרת את פאוסט בכל דבר עלי אדמות, אבל במלכות השאול פאוסט ישרת אותו. הזקן מהסס, וכאשר מפיסטופלס מראה לו את דמותה של נערה צעירה פאוסט מוכר את נשמתו מיד והופך לעלם צעיר.

תמונה שנייה
בכיכר העיר חיילים מתכוננים לצאת למלחמה. ולנטין, אחיה של מרגריט, עונד קמע שנתנה לו אחותו. הוא מודאג מכך שאחותו תישאר לבד והנער סיבל מבטיח לדאוג לה. וגנר, נודד עובר-אורח, מנסה לשמח את החבורה בשיר על עכברוש. מפיסטופלס מופיע ומפריע בשיר סוחף משלו אודות עגל הזהב לפניו מתרפס העולם כולו. הוא ממשיך ומגלה עתידות – וגנר ימות בקרוב, כל פרח שסיבל יגע בו ייבול ולכן, מוטב שישכח מזר הפרחים שהוא עומד לתת למרגריט. ולנטין מגיב בזעם על הזכרת שם אחותו אך השטן מנבא את מותה, מציג בפני הנוכחים יין קסם ומציע להרים כוס לחיי מרגריט. ולנטין מנסה לתוקפו, אך חרבו נשברת לשניים. פאוסט נכנס, כולו תשוקה לפגוש את הנערה היפה שהראה לו מפיסטופלס. ולס מתנגן ומרגריט מופיעה כשהיא מחפשת אחר אחיה. פאוסט מציעה לה את זרועו אך היא מסרבת בביישנות ועוזבת. הולס מתעצם כאשר מפיסטופלס מבטיח לפאוסט לעזור לו במלאכת החיזור.

מערכה שנייה

לפני ביתה של מרגריט. סיבל מביא זר פרחים וקללתו של מפיסטופלס מתגשמת במקום – הפרחים נובלים בידיו. כאשר סיבל טובל את אצבעו במים קדושים הכישוף נמוג. פאוסט נכנס עם מפיסטופלס ורואה את הנער מניח את הפרחים לפני דלתה של מרגריט. פאוסט שר בהתלהבות על ביתה הטהור והצנוע של אהובתו ומפיסטופלס חוזר עם קופסת תכשיטים ומניח אותה ליד הפרחים. מרגריט חוזרת הביתה, שרה שיר על מלך שהיה נאמן לאהובתו עד מותו. אולם מחשבותיה נתונות בעצם לזר הנאה ולתכשיטים המרהיבים שבקופסה אותם היא נהנית למדוד. שכנתה מרתה מופיעה ומברכת אותה על מזלה. פאוסט ומפיסטופלס נכנסים והשטן מבשר למרתה כי בעלה נהרג במלחמה והיא נותרה חסרת כל. לאחר רגע קצר של צער מרתה מתחילה לעגוב על "השליח". פאוסט מטייל בגן עם מרגריט המספרת לו על בדידותה - אמה ואחותה מתו ואחיה יצא למלחמה. מפיסטופלס מוריד חשכת ליל על הגן ומרגריט מתאהבת בפאוסט, מתמסרת לו, אבל תשוקתה מעוררת בה חרדה והיא עוזבת ומבטיחה לפאוסט לפגשו למחרת. מפיסטופלס מתעקש שפאוסט יישאר ויאזין למרגריט מתחת לחלונה, כאשר היא שרה על אהבתה. פאוסט חש לחבקה ומפיסטופלס פורץ בצחוק רועם ולעגני.

מערכה שלישית

תמונה ראשונה
מרגריט בודדה. היא התמסרה לפאוסט, אך הוא נטש אותה כשהיא נושאת את ילדו. רק סיבל נשאר נאמן לה ומבטיח לנקום בפאוסט.

תמונה שנייה
ולנטין חוזר עם פלוגתו המנצחת והחיילים שרים שיר תהילה. ולנטין להוט לפגוש את אחותו, סיבל מנסה לעצור אותו אך הוא ממהר לביתה. בין השבים מן המלחמה גם פאוסט, מלא רגשות אשם. בחברתו גם מפיסטופלס ששר סרנדה מלאת לעג למרגריט – אזהרה לנערות צעירות לא להתמסר לאהוביהן בלי טבעת נישואין. ולנטין הזועם מופיע ודורש לנקום באיש שהמיט חרפה על אחותו. הוא תולש את הקמע מצווארו ומזמין את פאוסט לדו-קרב. מרגריט מופיעה וולנטין מקלל אותה לפני הקהל ונופל מת.

תמונה שלישית
מרגריט מנסה להתפלל, אבל קולו של מפיסטופלס מענה אותה ומזכיר לה את אובדן תומתה. המקהלה שרה את "יום הדין" ושדים בלתי נראים מטרידים אותה כשהשטן מכריז על נשמתה האבודה.

תמונה רביעית
ליל ולפורגיס. מפיסטופלס מנסה לשעשע את פאוסט ומביא אותו לחינגת ההוללות. באמצע החינגה רואה פאוסט את דמותה של מרגריט כשפצע אדום מדמם על צוואה ומצווה על מפיסטופלס לקחתו אליה בן רגע.

תמונה חמישית
מרגריט נמצאת בכלא. היא איבדה את שפיות דעתה ורצחה את תינוקה וכעת היא מחכה להוצאתה להורג. כאשר פאוסט מגיע, היא מתמלאת שמחה אולם דעתה אינה צלולה. קולו של מפיסטופלס נשמע ומאיץ בהם לברוח. מרגריט מבוהלת. היא נושאת תפילה למלאכי האל ומבקשת גאולה. "ארורה" צועק מפסיטופלס, אך המקהלה השמימית עונה: "ניצלה", כאשר נשמתה של מרגריט עולה השמיימה.

עבור לתוכן העמוד