דינה סמדר – שולחנות

תערוכת צילום וצבע שמן בגלריה העליונה 9.5-15.6.10

"השולחנות שלי מקפלים ומאגדים סיפורי חיים. כל שולחן מספר את סיפורו, את סיפור בנייתו ואלה המתכנסים סביבו. מאורעות הותירו בו צלקות, פגעי הזמן שחלף ללא שוב, זיכרונות, געגועים ומאוים של היושבים סביבו"
דינה סמדר מציגה תצלומים ישנים של קרובי משפחתה וידידים, שנאספו על ידה במשך שנים, ומשתמשת בהם לחבור בין העבר להווה. התצלומים מספרים פרקים מחיי הוריה, סבה וסבתה וקרובי משפחה אחרים. תוך כדי איסוף החומר היה ברור לסמדר שאותן התרחשויות מתאימות לתיאור דור שלם שנדד מאירופה דרך מחנות פליטים, במקרה של משפחתה, מאיטליה, בדרכם לארץ ישראל.
בעבודות יש שילוב של געגועים וזיכרונות מימים עברו תוך שהאמנית מתחקה אחרי אופני ההישרדות של בני משפחתה במהלך השנים. העבר מתבטא בצבעים מונו כרומים, בצבעי הספיה ובערפול של חלק מהדמויות. מנגד מוצבים שולחנות עכשוויים, צבעונים, עמוסי כל טוב בכלים נאים, מלאי חיות, שמחה ורגש הבאים לתאר מצבים משפחתיים אופטימיים. "השולחן מכנס אנשים המסובים לארוחה, שיחה או לחלופין מריבה, המנהלים את סדר יומם, את השגרה. לעיתים הכל מונח על השולחן, לעיתים הגלוי מכסה על הנסתר. שיגרת ההסבה לשולחן מסווה מתחים שהופנמו, שמחות וסערות". כשהוצגה התערוכה בגלריה העירונית בכפר סבא כתב דן קריגר: "דינה סמדר מזמינה את הצופים להתחבר לעברה ומצליחה להפוך חוויה זו לחגיגה של צבע ואווירת יחדיו. התצלומים גדולי המימדים מאפשרים להתבונן היטב במשתתפים והופכים לזיכרון ממשי"
אוצר: אודי רוזנויין

לימודים: פיסול וציור – שפיים; הדפס רשת, ביתן הלנה רובינשטיין, מוזיאון תל אביב לאמנות; ציור, רישום, תחריט ותולדות האמנות, מכון אבני לאמנות, תל אביב; סדנאות הדפס בהנחיית דן קריגר, מוזיאון תל אביב לאמנות; תולדות האמנות, האוניברסיטה הפתוחה; אספנות והערכת אמנות, גלריה שורשים, תל אביב.
תערוכות יחיד אחרונות: Vilia Clementine, ויסבדן, גרמניה (1995); אגודת הציירים והפסלים, תל אביב (1999); מגדלי הים התיכון, כפר סבא ובת ים (2003); גיאוגלריה, תל אביב; הגלריה העירונית, כפר סבא (2007); סימגלרי, מגדים (2009).
תערוכות קבוצתיות אחרונות: תערוכת התנ"ך הבינ"ל למיניאטורות; הגלריה העירונית, כפר סבא; בית האמנים, ירושלים; תערוכת חוצות, בת ים; תערוכת חוצות, גליל (2007); גלריה גבו, תל אביב; בית האמנים, רחובות; משכנות שאננים, ירושלים (2008); יד לבנים, כפר סבא; דלפט, הולנד (2009).

לפרטים: 09-7672340  ysmadar@actcom.co.il  www.smadart.com

 


 

עבור לתוכן העמוד