עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

טוסקה

יום 
תאריך 
שעה
בר ניווט לשוניות
משתתפים

טוסקה
ג'קומו פוצ'יני

הפקה חדשה

  

ליברית: ג'וזפה ג'קוזה ולואיג'י איליקה

 

שיחזור מרהיב של ההפקה המקורית של טוסקה שעלתה ברומא בשנת 1900. דניאל אורן מנצח על סיפור מתח אופראי עם רצח, הוצאה להורג והתאבדות.מנצח דניאל אורן
במאי אלסנדרו טאלבי
מעצב תפאורה ותלבושות אדולפו הוהנשטיין
מעצב תאורה ויניצ'ו קלי

 

סולנים:

 
 

מקהלת האופרה הישראלית
מנצח המקהלה: איתן שמייסר

 

מקהלת צעירי מורן

תזמורת האופרה: התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון

 

השירה באיטלקית

כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית

תרגום: ישראל אובל

 

 בשיתוף בית האופרה של רומא

עלילה
מערכה ראשונה
רומא, 17 ביוני 1800, בצהרי היום
אל כנסיית סט. אנדראה דלה ואלה שבעיר רומא, מגיע אנג'לוטי, אסיר שנמלט מתא המאסר שבמבצר סט. אנג'לו. שעת צהרים עתה, והכנסייה ריקה ממבקרים. אנג'לוטי, שנידון למאסר בעוון בגידה, מוצא מסתור בחדר התפילה הפרטי של משפחת אטוונטי. הוא נכנס אליו בעזרת מפתח שהשאירה לו אחותו, ושם הוא מתכונן ללבוש בגדי אישה, שגם אותם הכינה מראש אחותו, המרקיזה אטוונטי.
הצייר מריו קוורדוסי חוזר לכנסייה להשלים את ציורה של מריה מגדלנה. שמש הכנסייה, המתייחס במורת רוח לצייר, מגלה למרבה התימהון, שיש דמיון רב בין הדיוקן שבציור לבין תווי פניה של אישה אלמונית הפוקדת באחרונה את הכנסייה. מתברר שאחותו של אנג'לוטי שימשה מבלי דעת כמודל לצייר.
שמש הכנסייה עוזב את המקום, ואנג'לוטי יוצא מחדר התפילה. קוורדוסי הוא ידידו של אנג'לוטי משכבר הימים, והשניים מזהים זה את זה, אלא שאין להם שהות לשיחה של ממש, כי לפתע נשמע קולה של טוסקה, אהובת קוורדוסי. אנג'לוטי חוזר למקום מחבואו, וטוסקה הקנאית מאשימה את אהובה, שבגד בה זה עתה עם אישה אחרת. קוורדוסי מצליח להפיג את חשדותיה, והם קובעים להיפגש בערב בביתו. אלא שחשדה של טוסקה מתעורר שנית, כשהיא מבחינה בדמיון שבין דיוקנה המצויר של מריה מגדלנה לבין מראה פניה של המרקיזה אטוונטי, המוכרת לה. קוורדוסי מרגיע אותה ומלווה אותה החוצה.
אנג'לוטי יוצא שוב ממחבואו, וקוורדוסי מציע לו להסתתר בגן חווילתו, במקום מסתור בתחתית הבאר. קול יריית תותח נשמע ממבצר סט. אנג'לו ומבשר שבריחתו של אנג'לוטי נתגלתה. קוורדוסי מחליט ללוות את ידידו אל מקום המחבוא בביתו. השמש חוזר לכנסייה ומספר לחברי המקהלה שנפוליאון הובס בקרב במרנגו, והניצחון יוחג בביצועה של קנטטה עם הזמרת פלוריה טוסקה בארמון פרנזה ובתפילת ההודיה, "טה דאום" בכנסייה.
מפקד המשטרה, סקרפיה, המתחקה על עקבותיו של אנג'לוטי, מגיע לכנסייה, חוקר את השמש ומגלה שיש קשר בין אנג'לוטי לבין הצייר, ובין ציור הדיוקן לבין אחותו של האסיר הנמלט. הוא גם מוצא בכנסייה מניפה שאיבדה אישה כלשהי. טוסקה שבה לכנסייה להודיע לקוורדוסי שלא יחכה לה בביתו, כי עליה לשיר בערב בקונצרט בארמון, אלא שקוורדוסי איננו, וחשדה מתעורר שוב, בעיקר לאחר שסקרפיה מציג לפניה את מניפתה של המרקיזה. טוסקה יוצאת בסערה אל ביתו של קוורדוסי, וסקרפיה שולח בעקבותיה את אחד מאנשיו, הסוכן ספולטה. בינתיים מתחילה תפילת ההודיה ובשעה שהמקהלה מבצעת את ה"טה דאום", חולם סקרפיה כיצד יתמלאו כל משאלותיו: הוא יזכה בטוסקה ויוציא להורג את אהובה.

מערכה שנייה
רומא, 17 ביוני 1800, ערב
בחדרו, בארמון פרנזה, סקרפיה עדיין נתון כל כולו למחשבות על טוסקה וקוורדוסי. הוא כותב פתק ומצווה על אחד מסוכניו, שארונה, למסרו לידי טוסקה, כאשר תגיע לקונצרט בארמון. הסוכן ספולטה שב מחווילתו של קוורדוסי, ומודיע שלא מצא שם זכר לאנג'לוטי אך, לעומת זאת, הוא מפייס את מפקדו בהודעה שעצר את הצייר. סקרפיה פוקד להביא אליו את קוורדוסי לחקירה, אך הצייר מכחיש כל קשר לאנג'לוטי.
הקונצרט מסתיים ואל חדרו של ראש המשטרה מכניסים את טוסקה. הוא מצווה לכלוא את הצייר החשוד באחד החדרים הסמוכים, וחוקר אותה. גם היא אינה מגלה דבר, אך כאשר סקרפיה מספר לה שמנסים לחלץ מאהובה, קוורדוסי, בעינויים את סוד המחבוא, היא נשברת ומגלה לסקרפיה היכן מסתתר האסיר הנמלט. בינתיים נכנס שארונה ומודיע שהתקפת הנגד של נפוליאון במרנגו הוכתרה בהצלחה. קוורדוסי פורץ בקריאות שמחה, וסקרפיה רואה בכך עילה מספקת להוציאו להורג. הוא פוקד להוציאו מן החדר.
טוסקה מתחננת בפני סקרפיה שיחוס על חיי אהובה, והוא מתנה את הסכמתו בהיענותה לחיזוריו. אותה שעה נכנס ספולטה ומבשר שאנג'לוטי שלח יד בנפשו, אחרי שהבין כי נתגלה מקום מחבואו. הוא מבקש הוראות מה לעשות בקוורדוסי, וסקרפיה אומר לטוסקה שגורלו של הצייר תלוי עתה רק בה. אם תיענה לו, יביים את הוצאתו להורג. טוסקה נענית בחיוב, וסקרפיה פוקד על ספולטה לנהוג "כמו במקרה קודם". טוסקה דורשת מסקרפיה שייתן לה ולקוורדוסי אישור יציאה מרומא, ובזמן שסקרפיה כותב את האישור, היא מבחינה בסכין המונחת על שולחנו. סקרפיה מחבק אותה והיא תוקעת את הסכין בלבו.

מערכה שלישית
רומא, 18 ביוני 1800, עלות השחר
שחר עולה על מבצר סט. אנג'לו. מרחוק נשמעת שירתו של נער רועה. פעמוני הכנסיות מבשרים את תפילת המיסה, וקוורדוסי מוסר לסוהר ששיחד מכתב אחרון שכתב לטוסקה. אלא שטוסקה מגיעה לפתע, ובידה אישור המעבר. שניהם קוראים את הכתוב בו בהתלהבות. טוסקה מגלה לאהובה כיצד הרגה את סקרפיה ומבקשת ממנו לשתף פעולה עם החיילים, כי הוצאתו להורג - מבוימת. כיתת חיילים נכנסת. הם יורים בקוורדוסי ויוצאים. רק אז מגלה טוסקה, שסקרפיה הוליך אותה שולל, ושהכדורים היו אמיתיים ושאהובה נהרג. סקרפיה כלל לא התכוון לחוס על חיי הצייר. בינתיים מתגלה גם גופתו של מפקד המשטרה, והחיילים אצים לעצור את טוסקה, אלא שהיא מקדימה אותם וקופצת מן החומות אל מותה.
הרצאות וסיורים
מגוון אפשרויות לכל מי שרוצה להעשיר את חוויית האופרה
 
רוצים לדעת יותר על האופרה שאתם הולכים לראות? רוצים לגלות את הסודות שמאחורי הקלעים? רוצים לפגוש את האמנים לאחר ההופעה? האופרה הישראלית מאפשרת לכם להעצים את החוויה האופראית עם שלל אירועים לפני ואחרי ההופעה.
  
הרצאה מקדימה
שעה לפני כל תחילת הופעת אופרה מתקיימת באולם הרצאת מבוא בת 30 דקות. ההרצאה, המועברת על ידי נציגים מצוות האופרה, מתמקדת לעתים באופרה וברקע ההיסטורי שלה, לעתים בהיבטים המוסיקליים של היצירה, לפעמים בהפקה עצמה ומאפשר לצופים לקבל תוספת אינפורמציה לקראת הצפייה באופרה שעה קלה לפני תחילת ההופעה.
ההרצאה מתחילה שעה לפני תחילת כל הופעת אופרה. אורך ההרצאה: 30 דקות.
הכניסה חופשית לבעלי הכרטיס לאופרה באותו יום.
 
סיור לפני מופע
מה קורה מאחורי הקלעים בזמן שהקהל עוד לא מגיע לבית האופרה? איך מתכוננים להופעת הערב? מה עושים הזמרים? המנצח? הצוותים הטכניים? התכונה מאחורי הקלעים לפני הופעה תמיד רבה. זו ההזדמנות לטעום קצת מההתרגשות של לפני העלייה לבמה. חצי שעה מרוכזת במקומות שבדרך כלל הקהל אינו מגיע אליהם.
הסיור מתחיל שעה וחצי לפני תחילת האופרה. משך הסיור: 30 דקות.
מחיר כרטיס:  25 ₪ (מומלץ לרכוש כרטיסים מראש – כמות הכרטיסים בכל סיור מוגבלת).
הסיורים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה.
לרכישה באתר או בקופת האופרה: 03-6927777.
ניתן להזמין סיורים לקבוצות, לפניות בנושא: sarah@israelopera.org.il
 
אופרה טוקבק
ההופעה נגמרה. השעה כבר מאוחרת. ובכל זאת החוויה היתה מסעירה, מאתגרת, מרגשת. זה הזמן לפגוש את כמה מהמשתתפים במפגש בלתי פורמאלי. בוא לשמוע ולהשמיע. בואו לשאול שאלות. בואו להכיר את הסולנים מקרוב. הזדמנות יוצאת דופן להתקרב אל האמנים שריגשו אתכם זה עתה על הבמה.
אופרה טוקבק מתקיים בתום המופע במפלס השני של אכסדרת בית האופרה. משך הטוקבק: כחצי שעה. 
הטוקבקים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. הכניסה חופשית.
 
 
   תאריך שעה  
 הרצאה מקדימה לפני כל מופע שעה לפני כל תחילת מופע
 סיור לפני מופע 1, 4, 7, 9 באפריל 2019 16:30 / 18:30
 טוקבקים 1, 2, 7, 9, 10 באפריל 2019 מיד בתום המופע
קטעי וידאו
; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>
סוף בר ניווט לשוניות

בחר נושאים להדפסה

משתתפים
עלילה
הרצאות וסיורים
קטעי וידאו
עבור לתוכן העמוד