עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

עונת המוסיקה 2017-18

בר ניווט לשוניות
פסיפס מוסיקלי עשיר ועדכני

סדרות המוסיקה בעונה 2017-18

המוסיקה הקונצרטנטית בישראל נושאת רוחות של שינוי: המורשת הקלאסית כבר לא נתפסת רק כפיסת היסטוריה שיש לשמרה, אלא כעולם אמנותי ותרבותי שהוא חלק מקונטקסט עכשווי ודינאמי.
המבצעים והקהל כאחד מחפשים דרכים חדשות ליהנות מביצוע איכותי של הרפרטואר הקלאסי המסורתי מבחינת תוכן וצורה כאחד: הרפרטואר הולך ונהיה מגוון יותר; מבצעים ומנהלי תכניות קוראים תיגר על המושג "קונצרט" על ידי שינוי אלמנטים כמו אורך התכנית, מיקום הקונצרטים והמבנה שלהם או שילוב וידאו ארט, תפאורה, תיאטרון ומחול. עונת המוסיקה החדשה והמסקרנת של האופרה הישראלית נותנת ביטוי למגמות אלה לצד הקונצרטים הקלאסיים.

החידוש המרגש והמסקרן ביותר של העונה הקרובה מגיע בדמותן של שתי סדרות חדשות של גופים מוסיקליים פורצי דרך בסצנת המוסיקה הישראלית: סדרת מזרח – מערב של התזמורת האנדלוסית הירושלמית  וסדרת המהפכה עם תזמורת המהפכה. שתי התזמורות מחברות בין מוסיקה קלאסית לז'אנרים מוסיקליים אחרים תוך יצירת פורמטים חדשניים ויוצאי דופן.  לדבריו של תום כהן, מייסד ומנצח התזמורת האנדלוסית: "סדרת הקונצרטים שנציג בעונה הקרובה באופרה הישראלית היא ללא ספק אחד השיאים של העשייה שלנו בתזמורת. אנחנו נרגשים להציג תכנים מוסיקליים מגוונים ומיוחדים לקהל של האופרה הישראלית כאשר הקונצרטים יכללו מוסיקה ישראלית שורשית, שאנסון צרפתי בעיבודים צפון אפריקאיים, מוסיקה מצרית קלאסית ושורה של סולנים מפתיעים כמו ברי סחרוף, דוד ד'אור, עמיר בניון ואחרים. הסדרה מייצגת את הרוח הגבית שהתזמורת בפרט ומוסיקת עולם בכלל זוכות לה בשנים האחרונות, כחלק אינטגראלי מהממסד האמנותי בישראל".

הסדרה של תזמורת המהפכה מהווה ביטוי נוסף להרחבת הרפרטואר ומתיחת הגבולות הסגנוניים בעונה הקרובה. לדברי רועי אופנהיים וזהר שרון, מייסדי התזמורת ומנהליה האומנותיים: "סדרת תזמורת המהפכה בעונת 17-18 היא סדרה מרתקת ועשירה המבוססת כולה על יצירת הפקות מקור ישראליות בתחום המוסיקה התזמורתית. כל מופע בסדרה הינו ייחודי ומהווה תוצר של מפגש ותהליך עבודה משותף עם יוצרים מובילים מתחומי אמנות שונים כגון תיאטרון, מחול וידאו-ארט ואנימציה. אמנויות אלו משמשות כמעין מגברים דרמטיים וויזואליים לחוויה המוסיקלית. הגיוון הגדול בין המופעים השונים יוצר סדרה מפתיעה ומרגשת שמזמינה קהל של סקרנים המגלים עניין בשילוב אמנויות עם מוסיקה בפורמטים חדשים ומעניינים".

המסורת הקלאסית המפוארת תבוא לידי ביטוי בסדרות האהובות: הסדרה הליטורגית והסדרה הסימפונית
הסדרה הליטורגית תמשיך להציג את מיטב הרפרטואר הליטורגי המונומנטאלי, בהוד וההדר שאפיינו אותו בכל התקופות: החל ממגניפיקט של באך, דרך רקוויאם גרמני של ברהמס ועד למזמורי צ'יצ'סטר של ברנשטיין.
מאזיני הסדרה הסימפונית יזכו לשמוע את יצירות המופת של הרפרטואר הקלאסי הסימפוני מהבארוק הגרמני ועד למלחינים ישראלים עכשוויים בביצוע סולנים ווקאליים ואינסטרומנטליים מהמובילים בארץ ובחו"ל, לצד מנצחים רבי השראה שיעניקו פרשנות אישית ורעננה ליצירות מוכרות ואהובות לצד יצירות חדשות.
סדרת שבת של זהב משלימה את התמונה של עונת המוסיקה עם טעימות משובחות מעולם האופרה. כל קונצרט בסדרה הוא עולם ומלואו: מעמדות ויחסי כוחות באופרות של מוצרט; אהבה טוטאלית ושברון לב באופרות של ורדי; מוסיקה קלאסית פוגשת פולקלור עולמי בשירי אהבה חובקי עולם; וחגיגת קיץ שתציג את להיטי האופרה הגדולים יחד עם שירי המחזמר האהובים מכל הזמנים. קונצרטים מהנים ושובי לב לחובבי האופרה המושבעים וגם למתחילים...

עונת המוסיקה 17-18 של האופרה הישראלית היא הרבה יותר מעונת קונצרטים. הסדרות מציגות זהויות מוסיקליות ייחודיות שהשילוב שלהן הופך את העונה לפסיפס אומנותי עשיר ומרגש.
סוף בר ניווט לשוניות

בחר נושאים להדפסה

פסיפס מוסיקלי עשיר ועדכני
עבור לתוכן העמוד