עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

שבת של זהב: מאופרה למחזות זמר

בר ניווט לשוניות
שבת של זהב : מאופרה למחזות זמר

אופרה ומחזמר : המתכון דומה – סיפור מוסיקלי, תזמורת, זמרים, במה -  אך התבשיל יוצא שונה לגמרי. אז מה הוא ההבדל? המחזמר הוא מעין מטמורפוזה מודרנית של האופרה. השירה האופראית שפותחה כדי להתגבר על אולמות גדולים – הוחלפה בשירה "רגילה" עם הגברה; הרצ'יטטיבים, קטעי הדיבור המושרים, הוחלפו בדיאלוגים וקטעי דיבור; הסגנון הגרנדיוזי והמלודרמטי של האופרה הפך למעודן יותר כאשר הסיפורים ריאליסטיים ולקוחים מחיי היומיום.


ההבדלים הם רבים ויחד עם זאת, עם השנים הגבולות בין הז'אנרים היטשטשו. אופרות רבות מבוצעות כיום עם הגברה בחללים אלטרנטיביים, הבימוי האופראי הפך ריאליסטי יותר וזמרים רבים שהוכשרו לאחד הז'אנרים מנסים את כוחם גם בשני. כך לדוגמא, אחת מכוכבות ברודווי הגדולות- קריסטין צ'נובת', מבצעת בחן ובדיוק רב אריות אופראיות שכמה מהן אף הפכו לסימן ההיכר שלה. מהצד השני - זמרי אופרה ידועים כמו קירי טקנאווה וחוזה קררס הוציאו תקליט מפורסם ועטור פרסים של המחזמר סיפור הפרברים.


הסימביוזה בין שני הז'אנרים מגולמת באופן מושלם במחזמר פנטום האופרה של אנדרו לויד וובר שנחשב על ידי רבים למחזמר המצליח ביותר בכל הזמנים. הסיפור מתרחש בתוככי בית האופרה של פריז ומתאר סיפור אהבה בין כוכבת בית האופרה בפריס ופנטום האופרה – הלא הוא רוח מסתורית שמסתתרת במרתפי בית האופרה. היצירה מוגדרת כמחזמר וכתובה כך, אך היא עוסקת באופרה ובשירה אופראית וכוללת גם קטעים מוסיקליים שנוטים לסגנון האופראי.הגבולות מטשטשים עד כדי כך שלרגעים לא ברור באיזה עולם מוסיקלי אנו נמצאים. 


בקונצרט זה של שבת של זהב נציג רפרטואר עשיר ומגוון משני הז'אנרים, כאשר זמרי האופרה הישראלית ידלגו בקלילות מאופרה למחזמר. נחווה את ההבדלים והדמיון בין שתי הסוגות וניהנה מהיופי האינסופי של שני העולמות האמנותיים הללו.


שבת של זהב, בין אופרה למחזמר  18.3.17  11:00 | לכל הפרטים | לרכישת כרטיסים

סוף בר ניווט לשוניות

בחר נושאים להדפסה

שבת של זהב : מאופרה למחזות זמר
עבור לתוכן העמוד