דון ג'ובני

יום 
תאריך 
שעה

וולפגנג אמדאוס מוצרט

הפקה חדשה
 


המאהב הגדול מכולם רודף בלהט אחר נשים רבות, אבל באופרה השמימית של מוצרט הוא נכשל פעם אחר פעם. הפקה מרהיבה של אחת האופרות הגדולות בכל הזמנים.
 

ליברית: לורנצו דה פונטה

 

 מנצח  דניאל אורן
 במאי  קספר הולטן
 מעצבת תפאורה  אס דבלין
 מעצבת תלבושות  אנייה ואנג קראג
 מעצב וידאו  לוק האלס
 מעצב תאורה  ברונו פואט
 כוריאוגרפית  סיגנה פבריציוס

 


בין הסולנים


 דון ג'ובני  נאהול דה פיירו
   פאלה קנודסן 
 דונה אנה  יקטרינה בקנובה
   אלה וסילביצקי
 דונה אלווירה  סלין בירן
   אילבה קילברג
 דון אוטביו  ג'ייסון ברידג'ס
   כריסטיאן אדם
 לפורלו  ג'נלוקה בוראטו
 הקומנדטורה  מריאנו בוצ'ינו 
 צרלינה  דניאלה סקורקה
   ענת צ'רני
 מזטו  דניאל ג'וליאניני
   עודד רייך

 

מקהלת האופרה הישראלית
מנצח המקהלה: איתן שמייסר
תזמורת האופרה - התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון

 

השירה באיטלקית

כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית
תרגום: ישראל אובל

"דון חואן… הוא לכשעצמו מוסיקלי באופן אבסולוטי, בדיוק בשל העובדה שאינו דמות אלא עצם החיים… גם הדמויות האחרות באופרה אינן אלא תשוקות בסיסיות המונחות על-ידי דון חואן ובמידה זו הופכות למוסיקליות. במלים אחרות, כשם שדון חואן שזור בכולם, כך כולם שזורים בדון חואן. הם התוצאות החיצוניות שחייו מניחים באופן מתמיד. זו המרכזיות המוחלטת של חייו המוסיקליים של דון חואן…"
סרן קירקגור, או-או

סיפור העלילה
מערכה ראשונה
לילה. לפורלו, משרתו של דון ג'ובני ממתין לאדונו. מן הבית הסמוך נמלט ג'ובני ובעקבותיו דונה אנה, נחושה לחשוף את זהותו של התוקף. אביה, הקומנדטורה, מופיע וקורא את ג'ובני לדו-קרב. אנה ממהרת למצוא עזרה, אך בינתיים הורג ג'ובני את הקומנדטורה ונמלט כהרף עין מהמקום עם משרתו. אנה שבה עם דון אוטביו, ארוסה, וכשמגלים השניים את גופת המת, משביעה אנה את אוטביו לנקום את נקמת רצח האב.
בעוד לפורלו מטיח ביקורת באדונו על הדרך בה הוא מנהל את חייו, מתקרבת אל השניים גברת שברוב ייאושה מחפשת אחר האיש שהמיט עליה חורבן. במחווה אבירית מתקדם ג'ובני לעברה בניסיון לנחם אותה, אך מזהה מיד שלפניו דונה אלווירה, שכבר זכה לפתות אותה ולנטוש אותה. הוא משאיר את לפורלו להסביר לאלווירה שהיא לא יותר מכיבוש אחד בין אלפי הכיבושים של ג'ובני.
קבוצת איכרים חוגגת את חתונתם של צרלינה ומזטו. ג'ובני ולפורלו מופיעים במקום. כהרף עין, מוצא עצמו הדון נמשך לצרלינה וברוב נדיבות שולח את שאר הנוכחים לבלות כיד המלך בווילה הסמוכה שלו. הוא מבטיח לצרלינה לשאת אותה לאישה והיא, בתורה, אחרי התנגדות ראשונית, מסכימה ללכת עמו. לפתע מופיעה אלווירה, מטיחה את האשמותיה בג'ובני ולוקחת את צרלינה מהמקום. אנה ואוטביו מופיעים גם הם ומברכים את ג'ובני לשלום. אלווירה חוזרת ומנסה להזהיר אותם כי לפניהם בוגד. מיד כשעוזבים ג'ובני ואלווירה, מגלה אנה לחרדתה כי ג'ובני הוא-הוא האיש שביקש לחלל את כבודה ודורשת מאוטביו לנקום את מות אביה. דון ג'ובני חוזר לביתו ומורה ללפורלו להתחיל לארגן את הילולת הערב. בחצר הווילה של דון ג'ובני מנסה צרלינה לרכך את קנאתו הבוערת של מזטו ומצליחה לעשות זאת רק לרגע קט. אלווירה, אנה ואוטביו מגיעים מחופשים במטרה להתעמת עם ג'ובני. לפורלו מזמין אותם להצטרף למסיבה. בתוך הווילה ממשיך ג'ובני בניסיונו לפתות את צרלינה. צעקה נשמעת וכולם ממהרים לעזרתה של צרלינה. ג'ובני נכנס, גורר אחריו את לפורלו, שלא מפסיק להוכיח אותו על התנהגותו. איש אינו מאמין לג'ובני אך באורח פלא הוא מצליח לחמוק מכולם.

מערכה שנייה
לפרולו מרגיש שהחיים לצד ג'ובני מסוכנים מדי עבורו, אך כמה מטבעות מצליחות לשכנע אותו לא לעזוב את אדונו. ג'ובני מעוניין כעת לכבוש את המשרתת של אלווירה ומחליף כובעים  ובגדים עם משרתו, מתוך אמונה שעם מלתחה מסוג זה יצליח להגיע ללבה של המשרתת. כדי להיפטר ממנה, הוא שולח את לפורלו לבוש בבגדיו, כדי להתוודות על אהבתו אליה. ג'ובני שר סרנדה למשרתת בעוד מזטו מופיע ועמו חבורת איכרים, כולם מחפשים את הדון. ג'ובני, מחופש, מבטיח לסייע בחיפושים ושולח אותם לדרכם בכיוונים שונים. כשהוא נותר לבדו עם מזטו, הוא מכה אותו ומשאיר אותו ברחוב, שם מוצאת אותו צרלינה שמנצלת את מצבו, כדי לנחם אותו להחזירו אליה.
לפורלו מנסה לשחרר עצמו מאלווירה, כשלפתע מגיעים אנה, אוטביו, צרלינה ומזטו, שחושבים שהוא ג'ובני ונדהמים לשמוע את אלווירה מתחננת לשלומו. על-סף סכנת המוות, משליך לפורלו מעליו את התחפושת ומצליח לחמוק מהמקום.
לאור ירח, בבית הקברות, נפגשים ג'ובני ולפורלו. לפתע, כתשובה לצחוקו של דון ג'ובני, עולה קול מפסלו של הקומנדטורה וגו'בני מורה למשרתו להזמין את הפסל לסעודה. הפסל מקבל את ההזמנה. אנה מתחננת בפני אוטביו להיות סבלני ולחכות מעט לפני שהם מתחתנים.
בביתו של ג'ובני, מתקין לפורלו את הסעודה החגיגית. אלווירה פורצת פנימה, מתחננת בפני ג'ובני בפעם האחרונה לשנות את אורח חייו, אך הוא אינו נעתר לה. היא יוצאת וקול צעקה מחריד נשמע לפתע מפיה. לפורלו המבועת מבחין בקומנדטורה המגיע לסעודה המובטחת. האורח דורש מדון ג'ובני לחזור בו מיד מכל מעשיו, הדון מסרב, ומשלם על-כך בחייו. אלווירה חוזרת אל הבית עם אנה, אוטביו, צרלינה ומזטו והם נדהמים לגלות שדון ג'ובני נעלם.
סוף טוב הכל טוב: הנקמה בדון ג'ובני הושלמה, אנה מבקשת מארוסה שנה כדי להחליט על עתיד יחסיהם, אלווירה פורשת אל המנזר, צרלינה ומזטו ישובו לביתם ולפורלו – הוא וודאי יחפש לו אדון ראוי יותר.

מגוון אפשרויות לכל מי שרוצה להעשיר את חוויית האופרה

 

רוצים לדעת יותר על האופרה שאתם הולכים לראות? רוצים לגלות את הסודות שמאחורי הקלעים? רוצים לפגוש את האמנים לאחר ההופעה? האופרה הישראלית מאפשרת לכם להעצים את החוויה האופראית עם שלל אירועים לפני ואחרי ההופעה.

 

לקראת בכורה
בשבת בבוקר שלפני הפרמיירה, יוצרי ההפקה וחלק מהסולנים מספרים על האופרה, על ההפקה, על הקריירה שלהם ועל עולם האופרה בימינו. זו ההזדמנות לשמוע כמה שיותר פרטים על ההפקה עצמה ולהכיר את הבמאי, המנצח, המעצבים וסולנים המשתתפים בהפקה. בין השיחות והדיבורים הזמרים ישמיעו קטעים נבחרים מהאופרה.

 

הרצאה מקדימה
שעה לפני כל תחילת הופעת אופרה מתקיימת באולם הרצאת מבוא בת 30 דקות. ההרצאה, המועברת על ידי נציגים מצוות האופרה, מתמקדת לעתים באופרה וברקע ההיסטורי שלה, לעתים בהיבטים המוסיקליים של היצירה, לפעמים בהפקה עצמה ומאפשר לצופים לקבל תוספת אינפורמציה לקראת הצפייה באופרה שעה קלה לפני תחילת ההופעה.
ההרצאה מתחילה שעה לפני תחילת כל הופעת אופרה. אורך ההרצאה: 30 דקות.
הכניסה חופשית לבעלי הכרטיס לאופרה באותו יום.

 

סיור לפני מופע
מה קורה מאחורי הקלעים בזמן שהקהל עוד לא מגיע לבית האופרה? איך מתכוננים להופעת הערב? מה עושים הזמרים? המנצח? הצוותים הטכניים? התכונה מאחורי הקלעים לפני הופעה תמיד רבה. זו ההזדמנות לטעום קצת מההתרגשות של לפני העלייה לבמה. חצי שעה מרוכזת במקומות שבדרך כלל הקהל אינו מגיע אליהם.
הסיור מתחיל שעה וחצי לפני תחילת האופרה. משך הסיור: 30 דקות.
מחיר כרטיס:  25 ₪ (מומלץ לרכוש כרטיסים מראש – כמות הכרטיסים בכל סיור מוגבלת).
הסיורים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה. לרכישה בקופת האופרה: 03-6927777.
ניתן להזמין סיורים לקבוצות, לפניות בנושא: sarah@tapac.org.il
 
אופרה טוקבק
ההופעה נגמרה. השעה כבר מאוחרת. ובכל זאת החוויה היתה מסעירה, מאתגרת, מרגשת. זה הזמן לפגוש את כמה מהמשתתפים במפגש בלתי פורמאלי. בוא לשמוע ולהשמיע. בואו לשאול שאלות. בואו להכיר את הסולנים מקרוב. הזדמנות יוצאת דופן להתקרב אל האמנים שריגשו אתכם זה עתה על הבמה.
אופרה טוקבק מתקיים בתום המופע במפלס השני של אכסדרת בית האופרה. משך הטוקבק: כחצי שעה.
הכניסה חופשית.
הטוקבקים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה.

 

   תאריך שעה  
  לקראת בכורה
 הרצאה מקדימה שעה לפני כל תחילת מופע
 סיורים 12, 15, 18, 21 בפברואר 2018 18:30
 טוקבקים 12, 15, 18, 22 בפברואר 2018  מיד בתום המופע 

בחר נושאים להדפסה

דון ג'ובני
עלילה
הסודות שמאחורי הקלעים
עבור לתוכן העמוד