האופרה הישראלית - הנהלה


חנה מוניץ
מנכ"ל האופרה הישראלית

חנה מוניץ נולדה בגרמניה בשנת 1946. היא למדה באוניברסיטת תל אביב בחוגים לפילוסופיה, תיאטרון ומשפטים. את דרכה בעולם האמנות החלה בתיאטרון הלאומי הבימה, בצוותא, בתיאטרון לילדים ולנוער ובבמת השחקנים. בשנת 1970 הצטרפה לתיאטרון הקאמרי בתל אביב שם עבדה כמנהלת שיווק, פרסום, יחסי ציבור ופרויקטים מיוחדים.

חנה מוניץ החלה לעבוד באופרה הישראלית עם היווסדה בשנת 1985 ומילאה מספר תפקידים באופרה כולל סמנכ"ל. בשנת 1995 התמנתה למנכ"ל האופרה הישראלית. תחת הנהלתה של חנה מוניץ האופרה הישראלית הפכה לאחד ממוסדות התרבות המובילים במדינת ישראל ולבית אופרה בינלאומי חשוב העובד בקשר רצוף עם מיטב בתי האופרה ומיטב אמני האופרה בכל העולם.

 

 

בהנהלתה של מוניץ, האופרה הישראלית יזמה שיתופי פעולה בהפקות אופרות חשובות עם המטרופוליטן אופרה בניו יורק, לה סקאלה במילנו, האופרה המלכותית קובנט גרדן בלונדון, האופרה הלאומית של פריס, האופרה הגרמנית בברלין, האופרה הממלכתית של וינה, האופרה של ברצלונה, המרינסקי בסט. פטרבורג, הבולשוי במוסקבה ועוד בתי אופרה רבים. כמו כן, תחת הנהלתה של מוניץ, סיירה האופרה הישראלית בהצלחה רבה לפסטיבלי האופרה בסבונלינה (פינלנד) ובויסבאדן (גרמניה), וכן הופיעה בבתי האופרה של רומא וברלין.

 

בשנת 1999 חנה מוניץ יזמה את פרויקט אופרה בקהילה שמטרתו לקרב מאות אמנים חובבים ביישוביי הפריפריה לעולם האופרה, וכמו כן חרטה על דגל האופרה הישראלית את החשיבות בפעילויות חינוך מקיפות בכל רחבי הארץ בהיקפים שלא מוכרים ולא ידועים, הן במוסדות תרבות אחרים בארץ והן בבתי אופרה ברחבי העולם.

בשנת 2000 ייסדה חנה מוניץ את התכנית לזמרים צעירים של האופרה הישראלית (היום "מיתר אופרה סטודיו") מתוך אמונה שאחד מתפקידיה החשובים של האופרה הישראלית הוא להצמיח דור חדש של זמרי אופרה ישראלים, ואכן בוגרים רבים של התכנית מככבים לא רק על במת האופרה הישראלית אלא גם על במות אופרה מובילות בכל רחבי העולם.

 

חנה מוניץ הזמינה ממלחינים ישראלים חשובים אופרות חדשות שהאופרה הישראלית העלתה בהצלחה רבה על בימת האופרה ובסיורים לבתי אופרה ופסטיבלים חשובים ברחבי העולם. כל זאת מתוך אמונה ברורה שתפקידה של האופרה הישראלית הוא גם לקדם כתיבה אופראית עכשווית ורלבנטית בישראל של היום.
החל משנת 2003 האופרה הישראלית מעלה ביחד עם עיריית תל אביב את מופעי אופרה בפארק – מופע קיץ שנתי של הפקת אופרה בו צופים כל פעם עשרות אלפי חובבי אופרה בכל הגילאים חינם אין כסף.

כמו כן האופרה הישראלית מקרינה בשידור ישיר את חלק מההפקות שלה מבית האופרה ומהפסטיבלים השונים שלה לרחבת בית האופרה בתל אביב וליישובים שונים בפריפריה ברחבי הארץ – מופעים מוקרנים בהם הצפייה היא חינם.

בשנת 2010 ייסדה חנה מוניץ את פסטיבל האופרה הבינלאומי במצדה – שהפך במהירות לאחד מפסטיבלי האופרה החשובים בכל העולם, פסטיבל האופרה באתר היסטורי תיירותי תחת כיפת השמיים. אלפי תיירי תרבות הגיעו לראשונה לישראל למופעי הפסטיבל. בעקבות הצלחת פסטיבל מצדה, ייסדה מוניץ גם את פסטיבל האופרה בבריכת הסולטן בירושלים ואת פסטיבל האופרה בחצרות האבירים בעכו.  

 

חנה מוניץ זכתה בפרסים ואותות כבוד חשובים על פועלה כמנכ"ל האופרה הישראלית:
בשנת 2005 ציין העיתון גלובס את חנה מוניץ כאחת מ-50 הנשים המשפיעות בארץ.
בשנת 2006 הוענק לחנה מוניץ אות אשת העיר תל אביב על פועלה ותרומתה לעיר.
בשנת 2009 זכתה חנה מוניץ בפרס פוצ'יני מטעם ממשלת איטליה.
בשנת 2010 קיבלה חנה מוניץ את אות איגוד התיירות הישראלי על פועלה תחום שיווק התרבות הישראלית ברחבי העולם בעקבות פסטיבל האופרה במצדה.
בשנת 2011 פורום התרבות הבינלאומי של ארצות הים התיכון בחר בחנה מוניץ כאשת השנה בעקבות הצלחת פסטיבל האופרה במצדה. 
בשנת 2011 קיבלה חנה מוניץ את אות "הקומנדטורה" מטעם נשיא איטליה על תרומתה לקידום התרבות האיטלקית בישראל.
בשנת 2015 קיבלה חנה מוניץ אות עמית כבוד מטעם אוניברסיטת תל- אביב.

 

דניאל אורן
מנהל מוסיקלי

נולד בישראל. הקריירה הבינלאומית שלו החלה בשנת 1975 כשזכה בפרס הראשון בתחרות הרברט פון קראיאן הראשונה לניצוח. עוד לפני כן, בהיותו בן 13 נבחר אורן על ידי לאונרד ברנשטיין לבצע את תפקיד הנער הסולן ביצירתו מזמורי צ’יצ’סטר. במשך השנים ניצח בקביעות בארצות הברית ובאירופה וכיהן כמנהל מוסיקלי ומנהל אמנותי במספר בתי אופרה באיטליה כולל אלו ברומא, טרייסטה, נפולי, גנואה ועוד נוספים. כיום הוא המנהל האמנותי של בית האופרה בסלרנו, איטליה. דניאל אורן מנצח באופן קבוע בכל בתי האופרה המובילים בעולם כולל האופרה המלכותית קובנט גרדן בלונדון, המטרופוליטן אופרה בניו יורק, הארנה בוורונה שם הוא מנצח בקביעות מדי קיץ, האופרה הלאומית של צרפת בבסטי בפריס ובבתי האופרה של רומא, טרייסטה, גנואה, פירנצה, פרמה, טורינו, ונציה, בואנוס איירס, סן פרנסיסקו, טוקיו, יוסטון, וושינגטון, סין ובתי אופרה רבים אחרים. כמו כן הוא מנצח על קונצרטים סימפוניים עם התזמורות המובילות בעולם כולל אלו ברומא, פירנצה, קלן, שטוטגרט, פרנקפורט, ברלין, מינכן ועוד רבות אחרות. הרפרטואר שלו כולל אופרות רבות מאת ורדי ביניהן אאידה, סימון בוקנגרה, לה טרוויאטה, ריגולטו, נבוקו ואחרות, אופרות מאת פוצ’יני כולל מאדאם בטרפליי, טורנדוט וטוסקה וכן אנדראה שנייה (ג’ורדנו), נורמה (בליני), היהודייה (הלוי), כרמן (ביזה) ועוד אופרות רבות. הוא הקליט הפקות אופרה רבות בתקליטורי אודיו ווידאו ביניהן מאדאם בטרפליי, טוסקה, טורנדוט (פוצ’יני), אאידה, נבוקו (ורדי), הסהרורית (בליני) ועוד רבות נוספות. באופרה הישראלית ניצח על הפקות נבוקו, לואיזה מילר (ורדי) לה בוהם, טוסקה (פוצ’יני) היהודייה (הלוי), נורמה (בליני), לוצ’יה די למרמור (דוניצטי) ועל אאידה, נבוקו, לה טרוויאטה (ורדי) וכרמן (ביזה) למרגלות המצדה. דניאל אורן הוא המנהל המוסיקלי של האופרה הישראלית.

עבור לתוכן העמוד